GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPostawa asertywna, czyli pewność siebie w zasięgu ręki
MENU

Postawa asertywna, czyli pewność siebie w zasięgu ręki


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
3Dec

Dzięki niej wyrażamy własne zdanie, uczucia i upodobania. Stanowi niepodważalne prawo jednostki do wolności oraz własnych opinii i postaw. Pozwala mówić „tak” i „nie” bez poczucia winy czy usprawiedliwiania się. Asertywność – bo o niej mowa –dodaje pewności siebie i pozwala oprzeć się wielu naciskom ze strony otoczenia.

Asertywny, czyli jaki?

Osoba asertywna to taka, która potrafi w jasny i bezpośredni sposób wyrażać swoje uczucia, życzenia i opinie. Stanowczo, lecz bez agresji, przedstawia własne zdanie, nie naruszając przy tym praw innych osób. Potrafi szczerze i w zgodzie z samym określićswoje stanowisko, biorąc pełną odpowiedzialność za własne zdanie i wybory.

Asertywność receptą na powodzenie

Asertywność jest zatem umiejętnością pełnego wyrażania siebie w kontaktach z inną osobą; reprezentowania własnych interesów oraz korzystania z osobistych praw. Ludzie asertywni traktują innych dokładnie tak, tak jak sami chcieliby być traktowani. Asertywność jest receptą na powodzenie w kontaktach interpersonalnych, ponieważ wiąże się z umiejętnością negocjacji, słuchania innych oraz dochodzenia do kompromisów.

Pewność siebie czyli akceptacja własnego ja!

Osoba asertywna doskonale zna swoje słabe i mocne strony. Akceptuje siebie i potrafi czerpać satysfakcję z wyrażania swoich uczuć. Pozytywne postrzeganie siebie wzmacnia poczucie własnej wartości, dzięki czemu jesteśmy w stanie łatwiej przyjąć do siebie krytykę innych i racjonalnie ją przemyśleć. Postawa asertywna pozwala dostrzegać popełnione błędy jako okazję do nauki, poprawy i lepszego działania w przyszłości. 

Asertywność czyli walcz o własne prawa

Być asertywnym oznacza nie tylko umiejętnie odmawiać, ale także uczciwie bronić swoich interesów, bez skrępowania i presji ze strony otoczenia. Asertywność jest przede wszystkim wiarą w siebie, ponieważ pozwala stać na straży własnych praw, jednocześnie nie odmawiając ich innym.

 

Licencja Creative Commons
Postawa asertywna, czyli pewność siebie w zasięgu ręki by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl