GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPowerPoint – buduj poprawne prezentacje
MENU

PowerPoint – buduj poprawne prezentacje


Kategoria: Kurs PowerPoint, Prezentacja danych
24Jan

PowerPoint to program do tworzenia prezentacji multimedialnych wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Wiele z nas myśli, że jego obsługa jest prosta, jednak prawda jest brutalna – większość z nas nie potrafi stworzyć odpowiednio dobrej prezentacji. W dzisiejszych czasach jest to umiejętność, którą prędzej czy później każdy będzie musiał zaprezentować. Pokaz slajdów stanowi de facto nieodłączny element każdej prezentacji. Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać, aby zrobić ciekawą i efektowną prezentację w programie Microsoft PowerPoint.

 

PowerPoint: treść prezentacji 

Zbyt duża ilość tekstu w prezentacji nie sprzyja zainteresowaniu Twoim wystąpieniem. Słuchacze skupiają wtedy na czytaniu tekstu, niż na Tobie i na tym co mówisz. Teksty powinny być zaprezentowany w formie haseł, które dopiero podczas wykładu szerzej rozwiniesz.

PowerPoint: zastosuj odpowiednią grafikę i szablon 

Wygląd prezentacji powinien być spoisty. Wybrana grafika powinna współgrać z elementami graficznymi firmy takimi jak: logo, kształty czy kolory. Wybierając szablon najlepiej postawić na taki, który się wyróżnia swoją oryginalnością, jednak nie będzie krzykliwy i zbyt ostentacyjny. Stosowanie standardowego szablonu PowerPointa może mówić odbiorcom o braku Twojej kreatywności. 

PowerPoint: obrazy i zdjęcia 

Jesteśmy generacją obrazkową – więc im więcej zdjęć i obrazów tym lepiej. Ubogacą one Twoja prezentację i sprawią, że będzie ona ciekawsza dla odbiorców. 

Wplatając jednak w swój przekaz elementy graficzne warto pamiętać o kilku naczelnych zasadach. Zdjęcia powinny być dobieranew taki sposób, aby odpowiednio obrazowały tematykę wykładu. Cliparty nie są mile widziane, ponieważ większość odbiorców miała z nimi już do czynienia, przez co pokaz slajdów może stracić na zainteresowaniu.  Najważniejsza w zdjęciach jest ich prostota. Całkowicie zbędne jest stosowanie dodatkowych ramek czy cieni. 

Nie można zapomnieć również o prawach autorskich zdjęć, które wykorzystujemy w przykładzie. 

PowerPoint: stosuj animacje 

Animacje są największą bolączką każdej prezentacji, ponieważ mogą zarówno uatrakcyjnić ja jak i zepsuć całkowicie. Dlatego dla pewności najlepiej odpuścić sobie jakiekolwiek animacje, a w szczególności dźwięki. Bardziej one irytują, niż poprawiają jakość prezentacji. 

PowerPoint: ja wybrać czcionkę?

Najlepiej stosować jedną, góra dwie rodzaje czcionek. Czcionka powinna być wystarczająco duża, aby była czytelna. Główne tytuły powinny być pisane większa czcionką, aby podkreślić tematykę zagadnienia, a pozostałe teksty mniejsza. Najlepiej się czyta tekst napisany czarnymi literami na białym tle lub odwrotnie. Jeśli chcemy użyć innych kolorów,starajmy się unikać połączeń, które pod względem estetyki ze sobą nie współgrają.

Po zakończeniu pracynad prezentacją prześledź dokładnie wszystkie teksty na slajdach pod względem poprawności ortograficznej. Chyba nie trzeba pisać o czym świadczy nieznajomość ortografii. Ponadto pamiętaj, że nawet najlepiej przygotowana prezentacja nie zastąpi prelegenta. Mówca powinien wiedzieć więcej niż to co się znajduje na prezentacji, dlatego przed każdym pokazem slajdów przygotuj się i zaprezentuj w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni.

Autor : Grzegorz Kozłowski


Licencja Creative Commons
PowerPoint – buduj poprawne prezentacje by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl