GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPowerView – niezwykłe narzędzie tworzenia wykresów opartych na mapach
MENU

PowerView – niezwykłe narzędzie tworzenia wykresów opartych na mapach


Kategoria: Analiza danych, Wykresy
3Nov

Zapraszamy do lektury artykułu, który przekaże wskazówki, jak stworzyć profesjonalny wykres z użyciem mapy mając do dyspozycji dane miejscowości oraz szkolenia. Narzędziem, którego użyjemy jest dodatek programu Microsoft Excel – PowerView.

PowerView wprowadzenie

Dodatek Power View daje nam możliwość wizualizowania i prezentowania danych. Dzięki jego funkcjom świetnie nadaje się do obsługi raportowania ad-hoc. Dodatek ten dostępny jest w programie Microsoft Excel, a także jest funkcją takich programów, jak Microsoft SharePoint Server.

PowerView – jak stworzyć wykres w postaci mapy

Chcą stworzyć jakikolwiek wykres musimy posiadać bazę danych, którą chcemy wykorzystać. Na cele niniejszego artykuły posłużymy się danymi dostępnymi na rysunkach nr 1 i 2. 

rys1

Rys. 1. Wycinek danych z arkusza miejscowości

rys2

Rys. 2. Wycinek danych z arkusza szkolenia

Końcowym efektem wykonania ćwiczeń będzie mapa pokazana na rys. 3.

rys3

Rys. 3. Końcowy efekt

PowerView – zobacz film o tworzeniu wykresów

Wykres w PowerView – krok po kroku

Pierwszym etapem zbliżającym nas do realizacji celu jest utworzenie tabel z zakresu danych z arkuszy miejscowości oraz szkolenia. W tym celu należy przejść do arkusza miejscowości, zaznaczyć zakres danych i z karty WSTAWIANIE wybrać Formatuj jako tabelę. W nowopowstałym oknie o nazwie Tworzenie tabeli program MS Excel zaproponuje zakres danych. Kliknięcie OK utworzy tabelę oraz nastąpi aktywacja karty PROJEKTOWANIE. Można zmienić tam nazwę tabeli na miejscowości (w grupie Właściwości).

rys4

Rys. 4. Proponowany zakres komórek dla tabeli z miejscowościami

Analogiczne czynności wykonuje się dla zakresu komórek z arkusza szkolenia. Trzeba pamiętać o nazwaniu tej tabeli na szkolenia. Po wykonaniu tych czynności wybra się narzędzie PowerView (z karty WSTAWIANIE z grupy Raporty). W przypadku, gdy dodatek jest wyłączony następuje pytanie o włączenie dodatku (rys. 5).

rys5

Rys. 5. Komunikat informujący o konieczności włączenia dodatku

Włączenie dodatku spowoduje przejście do nowego okna, w którym będzie można wybrać pola do naszego wykresu. Kolejno, należy przeciągnąć pola Nazwa miejscowości z tabeli miejscowości oraz Wartość z tabeli szkolenia do obszaru o nazwie POLA (rys. 6).

rys6

Rys. 6. Wygląd okna po dodaniu pól bez powiązania relacjami

Miasta umieszczone w polach mają identyczną wartość sprzedaży, ponieważ nie ma określonego powiązania pomiędzy tabelami. Aby utworzyć relacje proszę kliknąć na przycisk Utwórz..., co spowoduje wyświetlenie Tworzenie relacji (rys. 7).

rys7Rys. 7. Okno do określania powiązań między tabelami

Tabele miejscowości oraz szkolenia mają jeden wspólny element, przy pomocy którego można je między sobą połączyć: Identyfikator miejscowości. W dodatku PowerView należy stworzyć poprawną relację, czyli do pierwszej tabeli proszę wstawić nazwę kolumny, której wartości są zduplikowane, a następnie do tabeli pokrewnej proszę dodać nazwę kolumny z wartościami unikatowymi (tworzenie tego rodzaju relacji można przyrównać do zastosowania funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO).

rys8

Rys. 8. Relacja pomiędzy tabelami

Po utworzeniu relacji (rys. 8) oraz jej zaakceptowaniu przyciskiem OK w obszarze roboczym narzędzia PowerView wartość sprzedaży dla poszczególnych miejscowości zostanie zaktualizowana (rys. 9).

rys9

Rys. 9. Suma sprzedaży w poszczególnych miejscowościach

Końcowym etapem jest wykonanie wykresu mapowego. Mając zaznaczone dane na obszarze roboczym proszę z karty PROJEKT z grupy Przełączanie wizualizacji wybrać polecenie Mapa (rys. 10).

rys10

Rys. 10. Opcja umożliwiająca wstawienie wykresu opartego na mapie

Wstawienie wykresu kończy czynności związane z realizacją naszego celu (rys. 11).

rys11

Rys. 11. Mapa wartości sprzedaży w poszczególnych miejscowościach

UWAGA! Do utworzenia wykresu w postaci mapy konieczne jest połączenie z Internetem.

Autorem artykułu jest Grzegorz Plak, trener Cognity.


Zainteresowanych pracą z dodatkiem PowerView zapraszamy do Cognity na:

 

 

Zobacz też pozostałe artykuły na blogu Strefa Wiedzy Cognity:

 

 

Licencja Creative Commons
PowerView – niezwykłe narzędzie tworzenia wykresów opartych na mapach by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl