Praca na warstwach w Adobe Photoshop
Kategoria: Kurs Photoshop

Praca na warstwach jest podstawowym zadaniem w programie Adobe Photoshop. Warstwy możemy porównać do arkuszy przezroczystych folii ułożonych w stosy. Porównanie to jest o tyle trafne, że przez przezroczyste obszary danej warstwy możemy zobaczyć elementy poprzedniej. Rola warstw w programie Photoshop jest niezwykle ważna; umożliwiają one m.in. podział obraz na kilka elementów, co pozwala na ergonomiczną pracę w tym programie.
Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawimy podstawowe informacje o pracy na warstwach. Zadanie zostanie pokazane na przykładzie poniższego zdjęcia – efektem końcowym naszej pracy będzie zmiana koloru oczu psa.
Rys. 1. Obraz oryginalny
Tworzenie warstw w Photoshopie
Przed przystąpieniem do pracy należy ustalić, czy mamy do czynienia z warstwą typu Background – jeśli tak, to warto ją zamienić na zwykłą warstwę.
Żeby sprawdzić, czy nasza warstwa jest warstwą typu Background należy przejść do prawej strony okna aplikacji z przybornika i odnaleźć charakterystyczne dwa nakładające się romby (oznaczone dymkiem Warswy – Layers). Po kliknięciu na nie zostanie wyświetlone boczne okno, w którym można zobaczyć, jakie typy warstw są na obrazie lub zdjęciu (rys. 2).
Rys. 2. Warstwy w programie Adobe Photoshop
Jeżeli na zakładce Warstwy (Layers) są warstwy typu Background, to proszę je zamienić na zwykłe warstwy.
W celu zmiany warstwy musimy zaznaczyć warstwę, która ma być zmieniona, a następnie z menu Warstwa (Layer) wybrać Nowa (New) i kolejno Warstwa z tła (Layer From Background).
Proszę pozostawić domyślne opcje oraz zatwierdzić przyciskiem OK (rys. 3)
Rys. 3. Warstwa z tła
Po przygotowaniu obrazu do pracy można przystąpić do zmiany koloru oczu labradorowi.
Zadanie można wykonać tylko na jednej warstwie, jednak w tym przykładzie zrobimy zadanie na dwóch warstwach, dzięki czemu będzie możliwe szybka zmiana koloru oczu.
Pierwszym krokiem jest zaznaczenie oczu psa.
Możemy to zrobić za pomocą zwykłego narzędzia zaznaczania. Przed zaznaczeniem oczu warto zaznaczyć opcję Dodawania zaznaczenia (Add to selection), dzięki czemu nie trzeba będzie używać klawisza Shift, by dodać zaznaczenie (rys. 4).
Rys. 4. Opcja umożliwiająca dodawanie zaznaczenia
Po zaznaczeniu oczu dodajemy warstwę i wklejamy tam oczy. Najwygodniej będzie nam to zrobić przy użyciu kombinacji klawiszy odpowiadającej za operację „kopiuj-wklej”, czyli Ctrl + C oraz Ctrl + V.
Dzięki temu pojawi się nowa warstwa (Rysunek 5)
Rys. 5. Stan warstw po dodaniu nowej warstwy
Warstwą nadrzędną jest warstwa o nazwie Layer 1, natomiast warstwą podrzędną jest warstwa o nazwie Layer 0. Hierarchia warstw określa, która warstwa jest wierzchu a która pod spodem.
Zaznaczamy warstwę Layer 1 (tak, aby była zaznaczona kolorem niebieskim), a następnie zmieniamy kolor oczu. W tym celu należy kliknąć menu Obraz (Image), następnie Dopasowanie (Adjustments) a na końcu Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation). Proszę wprowadzić ustawienia pokazane na obrazku (rys. 6)
Rys. 6. Ustawienia do niebieskich oczu
Końcowym efektem zmiany koloru oczu jest rys. 7
Rys. 7. Końcowy efekt zmiany koloru oczu
Autorem tekstu oraz ilustracji jest Grzegorz Plak - trener Cognity.
Możesz być również zainteresowany:
- Usuwanie tła ze zdjęcia w programie Adobe Photoshop
- Drukowanie wielkich tabel w Excelu
- Kurs Adobe Photoshop CS4 Podstawowy
Inne wpisy na temat Adobe Photoshop:
Praca na warstwach w Adobe Photoshop by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Adobe Photoshop Podstawowy
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Szybkie triki w Adobe Photoshop

Zainteresować Cię może również:
Metoda 5S: organizacja stanowiska pracy
