GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPraca na warstwach w Adobe Photoshop
MENU

Praca na warstwach w Adobe Photoshop


Kategoria: Kurs Photoshop
9Jul

Praca na warstwach jest podstawowym zadaniem w programie Adobe Photoshop. Warstwy możemy porównać do arkuszy przezroczystych folii ułożonych w stosy. Porównanie to jest o tyle trafne, że przez przezroczyste obszary danej warstwy możemy zobaczyć elementy poprzedniej. Rola warstw w programie Photoshop jest niezwykle ważna; umożliwiają one m.in. podział obraz na kilka elementów, co pozwala na ergonomiczną pracę w tym programie.

 

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawimy podstawowe informacje o pracy na warstwach. Zadanie zostanie pokazane na przykładzie poniższego zdjęcia – efektem końcowym naszej pracy będzie zmiana koloru oczu psa.

 

obraz warstwy

Rys. 1. Obraz oryginalny

 

 

Tworzenie warstw w Photoshopie

 

 

Przed przystąpieniem do pracy należy ustalić, czy mamy do czynienia z warstwą typu Background – jeśli tak, to warto ją zamienić na zwykłą warstwę.

 

Żeby sprawdzić, czy nasza warstwa jest warstwą typu Background należy przejść do prawej strony okna aplikacji z przybornika i odnaleźć charakterystyczne dwa nakładające się romby (oznaczone dymkiem Warswy – Layers). Po kliknięciu na nie zostanie wyświetlone boczne okno, w którym można zobaczyć, jakie typy warstw są na obrazie lub zdjęciu (rys. 2).

 

warstwy

Rys. 2. Warstwy w programie Adobe Photoshop

 

 

Jeżeli na zakładce Warstwy (Layers) są warstwy typu Background, to proszę je zamienić na zwykłe warstwy.


W celu zmiany warstwy musimy zaznaczyć warstwę, która ma być zmieniona, a następnie z menu Warstwa (Layer) wybrać Nowa (New) i kolejno Warstwa z tła (Layer From Background).
Proszę pozostawić domyślne opcje oraz zatwierdzić przyciskiem OK (rys. 3)

 

 

obraz warstwy

Rys. 3. Warstwa z tła

 

 

Po przygotowaniu obrazu do pracy można przystąpić do zmiany koloru oczu labradorowi.


Zadanie można wykonać tylko na jednej warstwie, jednak w tym przykładzie zrobimy zadanie na dwóch warstwach, dzięki czemu będzie możliwe szybka zmiana koloru oczu.
Pierwszym krokiem jest zaznaczenie oczu psa.

Możemy to zrobić za pomocą zwykłego narzędzia zaznaczania. Przed zaznaczeniem oczu warto zaznaczyć opcję Dodawania zaznaczenia (Add to selection), dzięki czemu nie trzeba będzie używać klawisza Shift, by dodać zaznaczenie (rys. 4).

 

 

obraz warstwy

Rys. 4. Opcja umożliwiająca dodawanie zaznaczenia

 

 

Po zaznaczeniu oczu dodajemy warstwę i wklejamy tam oczy. Najwygodniej będzie nam to zrobić przy użyciu kombinacji klawiszy odpowiadającej za operację „kopiuj-wklej”, czyli Ctrl + C oraz Ctrl + V.
Dzięki temu pojawi się nowa warstwa (Rysunek 5)

 

 

obraz warstwy

Rys. 5. Stan warstw po dodaniu nowej warstwy

 

 

Warstwą nadrzędną jest warstwa o nazwie Layer 1, natomiast warstwą podrzędną jest warstwa o nazwie Layer 0. Hierarchia warstw określa, która warstwa jest wierzchu a która pod spodem.
Zaznaczamy warstwę Layer 1 (tak, aby była zaznaczona kolorem niebieskim), a następnie zmieniamy kolor oczu. W tym celu należy kliknąć menu Obraz (Image), następnie Dopasowanie (Adjustments) a na końcu Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation). Proszę wprowadzić ustawienia pokazane na obrazku (rys. 6)

 

 

warstwy photoshop

Rys. 6. Ustawienia do niebieskich oczu

 

 

Końcowym efektem zmiany koloru oczu jest rys. 7

 

 

warstwy photoshop

Rys. 7. Końcowy efekt zmiany koloru oczu

 

 

 

Autorem tekstu oraz ilustracji jest Grzegorz Plak - trener Cognity.

 

 

Możesz być również  zainteresowany:

 

Inne wpisy na temat Adobe Photoshop:

 

Licencja Creative Commons
Praca na warstwach w Adobe Photoshop by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl