GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPraca w chmurach - cloudcomputing
MENU

Praca w chmurach - cloudcomputing


Kategoria: Analiza danych
16Feb

Z pewnością nie raz spotkaliście się z pojęciem „cloudcomputingu” czyli niczym innym jak praca w tzw. Chmurze. O plusach pracy w wirtualnych chmurach pisano już nie raz, nie zaprzeczalnie jest to jedne z lepszych rozwiązań, które proponuje nam dzisiejsza technika. Czym jednak jest i jak pracuje się w chmurze? 

Pod tą angielską nazwą cloudcomputing rozumiemy chmurę obliczeniową. Praca z za jej pomocą stanowi wygodne rozwiązanie w naszych czasach, szczególnie gdy mamy milion różnych danych, które są nam niezbędne do pracy czy nauki. Nie zawsze mamy pod ręką pamięć przenośną. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko na niej umieścić. Ogrom informacji i plików do jakich chcemy mieć dostęp ciągle wzrasta. Z każdym kolejnym dniem zdaje się, że pendrive i jego zasoby wolnego miejsca zmniejszają się. Ilość gigabajtów staje się niepokojąco mała i niewystarczająca, a przecież wszystkie dane są istotne – nie można nic usunąć. Zatem, po co kupować nowego? A co, gdy twój laptop nie będzie już w stanie funkcjonować?  Jak uchronić dane przed nieszczęśliwymi zdarzeniami? Można skorzystać z chmury obliczeniowej!

Czym jest chmura obliczeniowa?

Jest to pomysł zaczerpnięty z rozwiązań doby Internetu. Wszystkie świadczone usługi informatyczne zostają przeniesione na konkretny serwer. Dzięki temu mamy nieograniczony i stały dostęp do danych poprzez nasze osobiste urządzenia komputerowe. Bez względu na to czy wylejesz kawę na laptopa, bądź przepali się dysk w komputerze, twoje dane będą bezpieczne. Sprawność dostępu do danych możliwa jest dzięki obliczeniowej mocy serwera – stąd zapewne miano chmury obliczeniowej. Co do usług z jakich możemy korzystać to nie tylko przechowywanie danych, ale też korzystanie z oprogramowania. Aby korzystać wystarczy zalogować się przez urządzenie z dostępem do Internetu.

Cloudcomputing - co powinieneś wiedzieć?

Usługi „cloudcomputingu” mają pewne regulacje. Należy o nich pamiętać korzystając z tego typu rozwiązania. Z pewnością usługi dostarczane są przez serwery będące w posiadaniu usługodawcy. Można je zmieniać, dostosowywać i zamieniać w ramach potrzeb. Nie jest koniecznością, aby usługodawca w to ingerował. Najważniejsze, świadczenie takich usług może podlegać pewnym płatnościom ze strony użytkownika. Może być to rodzaj abonamentu, bądź opłata uzależniona od rodzaju zakupionych usług, a także ich ilości. Oczywiście istnieją rozwiązania próbne. Nie trzeba wówczas uiścić opłaty, można „przetestować” usługę informatyczną o podanym rodzaju. 

Zasady chmury obliczeniowej

Aby dane usługi móc nazwać chmurą obliczeniową, muszą wejść w życie pewne zasady. Przede wszystkim:

  • Dostępność dla każdego użytkownika
  • Wirtualizacja – najlepsze wykorzystanie urządzeń technologicznych
  • Zasoby użytkownika muszą być regulowane w sposób elastyczny i wedle jego potrzeb
  • Zautomatyzowanie wirtualnych urządzeń
  • Naliczanie płatności wyłącznie względem wykorzystanych usług

Korzyści z cloudcomputingu

Praca w chmurze to wygoda nie tylko dla klientów indywidualnych, ale też biznesowych. Wspomaga rozwój firmy, która zyskuje na stosowaniu tego rozwiązania. Przede wszystkim nie trzeba dokonywać zakupu serwerów. Nie wymaga serwisowania, co czyni to rozwiązanie wygodniejszym. Nie trzeba posiadać żadnych licencji, gdyż mamy dostęp do oprogramowania. Co najważniejsze, nasze dane są całkowicie bezpieczne! Mamy też dostęp do nowinek technicznych, aktualnych programów. Co sprawia, że ludzie szaleją na punkcie chmury danych – można z niej korzystać z dowolnego miejsca, o dowolnej porze. Nie trzeba martwić się o nakłady finansowe. Przy tym rozwiązaniu płacimy za wielkość transferu, nie za samo użytkowanie. 

Czy są jakieś zagrożenia wobec korzystania z chmury?

Jak każde rozwiązanie techniczne cloudcomputingma też swoje wady. Najprościej mówiąc, użytkownicy mają pewne obawy. Głównie dotyczą one braku prywatności, bezpieczeństwa danych, zależności użytkowników od usługodawców czy brak regulacji prawnych. Jednak cały czas trwają dyskusje i doskonalenia regulacji prawnych, ale też dostosowań technicznych. 

W mojej ocenie jest to dobre rozwiązanie. Korzystanie z chmury obliczeniowej często ułatwia naszą pracę, zwłaszcza zdalną. Poza tym, warto wypróbować ten sposób i przekonać się na własnej skórze. Dla mniej ufnych proponuję początkowo przechowywanie danych o mniej prywatnej treści, może z czasem przekonanie i zaufanie wzrośnie. Wtedy pomysł na użytkowanie cloudcomputingu wyda się idealnym rozwiązaniem. 

Autor: PB

 

Licencja Creative Commons
Praca w chmurach - cloudcomputing by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl