GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPraca w grupie: 5 sposobów na efektywną współpracę
MENU

Praca w grupie: 5 sposobów na efektywną współpracę


Kategoria: Perfekcyjna Asystentka
20Oct

Będąc na szkoleniu czy realizując projekt działamy w grupie, z którą musimy współpracować. Często są to dla nas obcy ludzie, których widzimy pierwszy raz w życiu lub też słabo ich znamy. Jak sprawić aby ta praca była efektywna i umożliwiała osiągniecie celu?

 

I zasada pracy w grupie: bądź otwarty

Jeśli współpracujesz z nowymi ludźmi przede wszystkim bądź na nich otwarty. Weź pod uwagę fakt, że oni mogą znać się lepiej na przerabianym temacie, mogą mieć większe doświadczenie. Nie oceniaj ich od razu, daj sobie czas na wyrobienie zdania na temat członków grupy oraz okaż im zaufanie i spraw, aby oni zaufali tobie. Pamiętaj aby praca w grupie była efektywna, jej członkowie muszą sobie nawzajem ufać. 


II zasada pracy w grupie: nie bój się wyrażać swojej opinii

Podstawową kwestią dobrej pracy grupowej jest możliwość wyrażania swojej opinii i pomysłów. Najlepszą zatem metodą jest burza mózgów. Niestety nie będzie ona efektywna jeśli będziesz bał się wypowiedzieć swojego zdania, nieważne czy jest zgodne czy niezgodne z opinią grupy. Pamiętaj, że w grupie wszyscy są na tym samym poziomie, współpracujecie ze sobą, nie bój się mówić co myślisz o ile to nie zrani innych osób.


III zasada pracy w grupie: słuchaj innych

Odważyłeś się powiedzieć o swoim pomyśle członkom swojej grupy, teraz czeka Cię kolejne najtrudniejsze zadanie. Słuchaj innych. Praca w grupie nigdy nie będzie owocna jeśli jej członkowie nie słuchają się nawzajem oraz nie biorą pod uwagę słów innych osób. Pamiętaj jeśli ty będziesz słuchał innych, oni będą słuchać ciebie, to już prawie krok od sukcesu. 


IV zasada pracy w grupie: pamiętaj o celu

W całym zamieszaniu docierania się grupy i tworzenia więzi, wzajemnego zaufania lub rozwiązywania pierwszych konfliktów często jej członkowie zapominają jaki przyświeca im cel. Cel, który chcecie osiągnąć jako grupa powinien być najważniejszy, on najczęściej jest całym motorem działania dla was. Pamiętaj o tym, aby zapisać sobie główny cel i zawsze mieć go w pamięci w trakcie swojej pracy oraz przypominać o nim grupie gdy ta się zagubi.


V zasada pracy w grupie: bądź cierpliwy

Pracujecie przy projekcie już kolejny dzień, tydzień a efektu dalej nie widać. To normalne, bądź cierpliwy! Nie zawsze rozwiązanie zadania jest łatwe, czasami wymaga dużo pracy i kompromisów. Nie rezygnuj jednak, jeśli nie widzisz efektów. Pamiętaj, rezultaty twojego projektu niedługo się pojawią, a ty wraz ze swoją grupą będziesz mógł świętować sukces.

Autor: Monika Pikor

Powyższy artykuł związany jest z kursem Perfekcyjna Asystentka w Cognity.

 

Zainteresowanych uczestnictwem w szkoleniu zapraszamy na:

 

Polecamy również artykuły Asystentka doskonała: 

 

Licencja Creative Commons
Praca w grupie: 5 sposobów na efektywną współpracę by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl