cognity

Praca w grupie - czyli parę słów o konformizmie

Konformizm polega na zmianie naszego zachowania, opinii lub nawet emocji pod wpływem wyobrażonego lub faktycznego działania czy nacisku innych ludzi. Najczęściej widoczny jest w grupie ludzi, gdzie jednostka podporządkowuje się opinii reszty, mimo że na początku miała odmienne zdanie. 

05 listopada 2018
blog

3 poziomy konformizmu

Istnieją trzy poziomy, na których działa konformizm. Poziomy te opisują jego głębokość.

Pierwszym poziomem głębokości konformizmu jest uleganie, polegające na podporządkowaniu się wartościom grupy, mimo sprzecznej opinii. Jest to najbardziej typowy konformizm, występujący tylko w momencie fizycznej obecności grupy, gdy jednak jest ona nieobecna, jednostka wraca do swoich pierwotnych przekonań. 

Drugi poziom głębokości to identyfikacja, polegająca na dopasowaniu się jednostki do grupy i przejęciu jej opinii oraz zachowania. Dzieje się tak dlatego, że osoba bardzo chce należeć do danej grupy i nawet mimo jej nieobecności wybrane przez nią postawy dalej obowiązują. Jednostka zmienia również swoje wartości i normy tak samo jak zmienia je grupa, cały czas starając się dopasować.

Najgłębszą forma konformizmu jest introjekcja, która polega na tym, że jednostka przyjmuje opinie i zachowania grupy jako własne, nawet jeśli grupa jest nieobecna, zmieni swoje opinie lub nawet przestanie istnieć.

Powody konformizmu

Wiemy już jak głębokie może być nasze uleganie wpływom grupy, ale co motywuje nas do takiego zachowania? Głównym powodem podporządkowywania się opiniom jest nasz lęk przed odrzuceniem. Boimy się,że gdy jako jedyni będziemy mieć odmienne zdanie niż reszta uczestników, zostaniemy przez grupę zdyskwalifikowani przy dalszej pracy. Dlatego pomimo tego, że mamy racje lub nowy, kreatywny pomysł na działanie wolimy o nim nie mówić z obawy przed odrzuceniem.

Drugim powodem naszego konformizmu jest fakt, że pragniemy posiadać racje i unikać sytuacji, w których będziemy przyłapani na błędnym myśleniu. W sytuacji pracy grupowej, często działamy pod presją czasu lub innych ludzi, dlatego też w momencie, gdy nie mamy możliwości na dłuższą analizę, podporządkowujemy się opiniom innych. Robimy tak w myśl, że jeśli większa cześć lub cała grupa wyraża jedno zdanie, musi ono być prawdziwe. 

Ostatnim powodem naszego ulegania grupie jest nasze przywiązanie lub obowiązek wobec grupy oraz sankcje, które obowiązują za przestrzeganie lub nieprzestrzeganie warunków uczestnictwa. 

Przeciwdziałanie konformizmowi

Konformizm w grupie często prowadzi do podejmowania nieefektywnych a nawet błędnych decyzji, dlatego też musimy pamiętać aby umożliwić członkom grupy jak najlepsze warunki współpracy. 

Przede wszystkim musimy starać się minimalizować działanie pod presją czasu, ponieważ tracimy wtedy możliwość analizy sytuacji i obiektywnej oceny. Decyzja nie może opierać się tylko i wyłącznie na opinii jednej osoby, uważanej w danej sytuacji za autorytet. Ponadto grupa nie może być zamknięta, ponieważ w takiej sytuacji jednostki są najbardziej narażone na konformizm. Dla efektywnej pracy potrzebna jest przynajmniej jedna osoba z zewnątrz, która sprawdzi racjonalność i sensowność decyzji większości. Dobrą metoda jest również, przy wcześniejszym uzgodnieniu z grupą, wybranie osoby, której zadaniem będzie przedstawianie przeciwnej opinii do omawianych w czasie wykonywania zadania. Wszystkie te działania pomogą zmniejszyć działanie konformizmu grupowego oraz umożliwią lepsza prace członkom grupy.

Autor: Monika Pikor

Kurs Jak kierować młodym zespołem - efektywne strategie zarządzania pracownikami z pokolenia Y i Z
początkujący
cena
od 3000 zł + VAT dla szkoleń otwartych
szkolenia zamknietę
Zapytaj o cenę dla szkoleń zamkniętych
Kurs Jak kierować młodym zespołem - efektywne strategie zarządzania...
Kurs Zoom - prowadzenie efektywnych spotkań online i organizowanie profesjonalnych wideokonferencji
początkujący
cena
od 3000 zł + VAT dla szkoleń otwartych
szkolenia zamknietę
Zapytaj o cenę dla szkoleń zamkniętych
Kurs Zoom - prowadzenie efektywnych spotkań online...
Kurs Zarządzanie projektami - planowanie, monitorowanie oraz wdrożenie projektu, koncepcja SMART
początkujący
cena
od 3000 zł + VAT dla szkoleń otwartych
szkolenia zamknietę
Zapytaj o cenę dla szkoleń zamkniętych
Kurs Zarządzanie projektami - planowanie, monitorowanie...
Kurs Integracja i komunikacja zespołu - tworzenie zintegrowanego zespołu w pracy i techniki komunikacji ze współpracownikami
początkujący
cena
od 3000 zł + VAT dla szkoleń otwartych
szkolenia zamknietę
Zapytaj o cenę dla szkoleń zamkniętych
Kurs Integracja i komunikacja zespołu - tworzenie zintegrowanego zespołu...
Kurs Asertywność w komunikacji - jak odpowiednio komunikować się z innymi, wyrażać swoje opinie i łagodzić konflikty
początkujący
cena
od 3000 zł + VAT dla szkoleń otwartych
szkolenia zamknietę
Zapytaj o cenę dla szkoleń zamkniętych
Kurs Asertywność w komunikacji - jak odpowiednio komunikować się...
icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments