GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPracownik z depresją. Studium strat finansowych na światowych rynkach
MENU

Pracownik z depresją. Studium strat finansowych na światowych rynkach


Kategoria: HR w praktyce
22Apr

Ludzie często mylą ogólne zmęczenie i smutek ze stanem depresyjnym. Termin ten jest nierzadko nadużywany. Niemniej jednak problem depresji dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Choroba ta dotyka ludzi bez względu na wiek. Jest to zwykle reakcja organizmu na długotrwały smutek, rozczarowanie.

Smutek a depresja?

Depresja, głownie tym różni się od ogólnego smutku, że w konsekwencji powoduje niezdolność i niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności. Osoby chore unikają  jakiejkolwiek aktywności społecznej. Zwykle rezygnują z hobby, unikają ludzi oraz czują się przewlekle zmęczone. Depresji towarzyszą zwykle uczucia bezsensu, bezsilności, bezradności oraz ogólny brak motywacji do jakiegokolwiek działania.

Chesz wiecej informacji na ten temat?

  Zapraszamy na szkolenie Zarządzanie stresem i przciwdziałnie wypaleniu zawodowemu!

<Szczegóły>

Straty spowodowane depresją pracowników 

Z badań  Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, wynika iż z powodu wypalenia zawodowego oraz stanów depresyjnych pracowników roczne straty na rynku pracy sięgają ponad 600 miliardów euro. Nie znamy dokładnej skali tego problemu, ponieważ nikt nie szacuje strat wynikających z obniżenia wydajności pracowników z powodu złej kondycji psychicznej.

Według „Dziennik Gazeta Prawna”straty w polskiej gospodarce sięgają rocznie ok. 760 milionów złotych. Koszty te obejmują głównie straty spowodowane nieobecnością pracownika. 

Depresja - choroba cywilizacyjna 

Szacuje się, że zdiagnozowaną depresję posiada ok. 1% populacji w UniiEuropejskiej. Około 9% tego społeczeństwa posiada silne zaburzenia depresyjne. Jest ona często powodem niesprawności. Według WHO, depresja zajmuje czwarte miejsce jako powód niepełnosprawności. Szacuje się, że w przeciągu 10 lat, znajdzie się na drugim miejscu.

Kogo głównie dotyka problem depresji?

Z badań przeprowadzonych w 2013 roku wynika, iż blisko 68% zaświadczeń lekarskich było wystawianych kobietom. Statystycznie najbardziej depresyjnymi częściami Polski są województwa: Śląskie, Podkarpackie oraz Łódzkie. Na Podlasiu, Pomorzu oraz w Świętokrzyskim odsetek wydawanych orzeczeń rentowych jest najmniejszy.

Polski Rzecznik Praw Obywatelskich o problemie depresji

23 lutego 2015 roku z okazjiOgólnopolskiego Dnia Walki z Depresją odbyła się konferencja:"O depresji wśród dobrych słów". Według Rzecznik Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz   należy zastanowić się nad reformą przepisów prawa pracy. Jej zdaniem warto zmienić formę leczenia w ośrodkach zamkniętych na taką, która pomoże w leczeniu pracowników jednocześnie umożliwiając im szybki powrót na rynek pracy i czynny udział w życiu społecznym.

Uczestnicy spotkania poparli ideę stworzenia infolinii: "Uwaga, depresja", gdzie potrzebujący znajdą fachową pomoc oraz informację o tym jak i gdzie mogą z niej skorzystać.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Warto pamiętać o równowadze między, życiem zawodowym a pracą. Ważnejest by realnie oceniać swoje możliwości, tak by nie wymagać od siebie więcej niż jest to możliwe. Nie należy oceniać się przez pryzmat innych oraz tego co kreuje telewizja oraz kolorowe pisma. Pęd do sukcesu i stawanie się coraz lepszym sprawi, że będziemy chcieć coraz więcej tym samym zawsze będziemy z siebie niezadowoleni. Dlatego ważne jest by umieć powiedzieć sobie „stop” w dążeniu do perfekcji.

 

Autor:

Katarzyna Rutkowska

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia magister Zarządzania. Poszukuje wiedzy, którą warto wprowadzać w życie. Inspiruje do odnalezienia własnej ścieżki w drodze do osiągania celów.  Jej pasją są podróże, coaching,  content marketing oraz zagadnienia związane z marketingiem, a przede wszystkim  z kreowaniem wizerunku zarówno osób, jak i firm. Autorka tekstów New Woman.

 

 

 

Licencja Creative Commons
Pracownik z depresją. Studium strat finansowych na światowych rynkach by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl