GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyPrezentacja multimedialna: PowerPoint kontra Prezi
MENU

Prezentacja multimedialna: PowerPoint kontra Prezi


Kategoria: Kurs PowerPoint
14May

Minęły już czasy gdy prezentacja kojarzyła się tylko z PowerPointem. Teraz mamy możliwość budowania nowoczesnych, innowacyjnych i nieszablonowych prezentacji nie ograniczając się tylko do programu Microsoftu. Budując je można m.in. skorzystać, z niezwykle popularnej ostatnimi czasy, aplikacji Prezi. 

Stojąc przed zadaniem wyboru programu, w którym chcemy skonstruować naszą prezentację multimedialną warto znać wady, zalety i różnice pomiędzy programami, które bierzemy pod uwagę jako narzędzie pracy.  

Zapraszamy do artykułu, który zapozna Was z podstawowymi różnicami pomiędzyPowerPointem a Prezi i mamy nadzieję pozwoli wybrać „ten lepszy” program do konstruowania Waszych prezentacji. 

PowerPoint czy Prezi: kilka słów o aplikacjach

Power Point znajduje się w pakiecie aplikacji MS Office, jest to typowa aplikacja stanowiskowa. Prezentację możemy odtworzyć i stworzyć, tylko na komputerze, gdzie zainstalowany jest program PowerPoint lub inny program obsługujący ten format pliku. 

Natomiast Prezi nie wymaga od nas instalowania programów na komputerze. Prezentacja powstaje w Internecie, dzięki temu mamy dostęp do swoich prezentacji i możliwość odtworzenia ich na dowolnym komputerze, który ma dostęp do Internetu.

Nawigacja w prezentacji

W Power Poincie mamy do czynienia z nawigacją linearną, przechodzimy z jednego slajdu na drugipo kolei lub za pomocąhiperłączy.

Natomiast w Prezi prezentacja nie opiera się na slajdach. Stworzona prezentacja multimedialna ma charakter nielinearny - poruszamy się po wirtualnym płótnie wykorzystując platformę Adobe Flash oraz Adobe Air. Zoom. Ta ostania zapewnia nam możliwość powiększenia i pomniejszenia poszczególnych elementów prezentacji.

Układ prezentacji multimedialnej

Slajdy w Power Poincie są podstawową prezentacji, w Prezi zaś mamy do czynienia z układem mapy. 

Trudno wskazać przewagę jednego układu nad drugim, wszystko zależy od tego co chcemy daną prezentacją osiągnąć. 

Układ Prezi często jest ciekawszy, ponieważ odbiorcy uważają go za coś zupełnie nowego. Znajdą się również zwolennicy układu slajdów, którzy są po prostu do niego przyzwyczajeni.

Jak drukować prezentacje?

Ogromnym plusem Power Pointa jest możliwość wydrukowania prezentacji. Wydruk poszczególnych slajdów pomaga odbiorcy śledzić prezentację a także daje możliwość zabrania jej ze sobą np. na kartkach. 

Ze względu na układ mapowy drukowanie prezentacji Prezi nie jest takie łatwe.

Zarówno PowerPoint jak i Prezi mają swoje plusy i minusy. Power Point jest dobrze znany, Prezi nadal jest jeszcze nowością w Polsce. 

Trudno zdecydować co jest lepsze. To co może pomóc zdecydować, który z tych programów wybrać jest czas. Jeśli mamy go mało najlepiej wykorzystać PowerPointa, jeśli natomiast dysponujemy większą jego ilością możemy pokusić się o przygotowanie prezentacji w Prezi. Stworzenie prezentacji graficznej zajmie trochę więcej czasu niż tej w formie slajdów, jednak efekty będą tego warte.


Autor: Monika Podgórna

Licencja Creative Commons
Prezentacja multimedialna: PowerPoint kontraPrezi by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl