GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyRaport w Excelu. Dekalog profesjonalnych raportów w MS Excel.
MENU

Raport w Excelu. Dekalog profesjonalnych raportów w MS Excel.


Kategoria: Kurs Excel, Prezentacja danych
29May

Na szkoleniach i kursach Excel wiele mówi się o danych: ich analizie, przetwarzaniu, raportowaniu czy wizualizacji. Uzbrojeni w wiedzę uzyskaną na szkoleniu nie powinniśmy mieć problemu wykonując operację na danych w arkuszu kalkulacyjnym. Problem jednak pojawia się gdy mamy przygotować raport.

Przygotowanie profesjonalnego raportu nie jest rzeczą prostą jednak niebywale ważną. Jak wynika z raportu Homo Homini tylko pracownicy działów kadr i HR muszą przygotować średnio 6 różnorodnych raportów miesięcznie w Excelu – raporty musza przygotowywać też inne działy firmy zajmujące się takimi zagadnieniami jak: logistyka, dystrybucja, sprzedaż czy marketing.

Czytaj o Excelu w działach personalnych.

Aby ułatwić Wam przygotowanie raportów w Excelu przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pokaże jak umiejętnie opracować profesjonalny raport w arkuszu kalkulacyjnym. 

Punkt 1

Sprawdź, czy dane są dobrej jakości, czy nie ma literówek, spacji, znaków specjalnych, liczb sformatowanych jako tekst.

Punkt 2

Zadbaj o formatowanie danych tak, aby było spójne w ramach całego raportu.

Punkt 3 

Zwróć uwagę na to, by raport był przejrzysty i zawierający niezbędne minimum informacji. Ideałem jest raport mieszczący się na jednym ekranie.

Punkt 4

Stwórz raport, który jest „user-friendly”. Weź pod uwagę fakt, że nie każdy zna Excela tak dobrze jak Ty! Użytkownik ma czytać raport, a nie używać zaawansowanych funkcji Excela.

Punkt 5

 Myśl perspektywicznie! Raport to nie narzędzie, które stworzyłeś na potrzeby chwili, ma Ci służyć dłużej. Automatyzuj go, stosuj narzędzia umożliwiające kontrole błędów.

Punkt 6

Przygotuj formatkę do raportu, która jest skalowalna, tak aby bez problemu raport uwzględniał zaktualizowane dane.

Punkt 7

Używaj języka, w którym raport będzie czytany. Pracujesz w korporacji, używaj angielskiego! I daruj sobie polskie znaki diakrytyczne :)

Punkt 8

Stwórz dokumentację, w której opiszesz w jaki sposób działają formuły, makra i co oznaczają poszczególne pola. Raport nie jest tylko dla Ciebie.

Punkt 9

Pamiętaj o wizualizacji danych! 95% ludzi jest wzrokowcami.

Punkt 10

Określaj trendy, licz współczynniki, KPI, statystyki. To one mają znaczenie przy analizie danych.

Raport w Excelu

 

Licencja Creative Commons
Raport w Excelu. Dekalog profesjonalnych raportów w MS Excel. by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl