GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyRozwijana lista zależna w Excelu
MENU

Rozwijana lista zależna w Excelu


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
1Feb

W tej części kursu dowiemy się, w jaki sposób połączyć kilka funkcji, aby uzyskać listę rozwijalną znaną również pod nazwą listy wielopoziomowej lub podwójnej listy rozwijalnej zależnej od podkategorii.

Listy wielopoziomowe w Excelu

Listy wielopoziomowe można niejednokrotnie zauważyć w MENU wykorzystywanym na  stronach witryn internetowych, w którym można wybrać kategorię oraz podkategorię produktu. W przypadku programu Microsoft Excel i wykorzystania listy rozwijalnej, opcje nie będą rozwijać się w bok, natomiast wybranie pozycji z pierwszej listy generuje pojawienie się zależnych opcji nowej podlisty.

Schemat działania listy wielopoziomowej 

Aby zobrazować schemat działania zależnej listy wielopoziomowej możemy posłużyć się stroną internetową komisu aut. Szukając idealnego samochodu na platformie internetowej w  pierwszej kolejności określamy producenta pojazdu, w kolejnej liście rozwijalnej dobieramy model samochodu. Jest to zdecydowane ułatwienie przeszukiwania danych zarówno w  internecie, jak i arkuszach kalkulacyjnych.

Wykonując analogiczną symulację w arkuszu Microsoft Excel sporządzimy tabelę danych, w  której umieścimy kilku producentów oraz przypiszemy do nich konkretne modele samochodów. Aby lista zależna działała poprawnie musimy odpowiednio przygotować dane. W tym celu w pierwszej kolejności musimy posortować dane tak, żeby modele aut konkretnego producenta znajdowały się obok siebie. Kolejność alfabetyczna nie ma tak wielkiego znaczenia, jak spójne pogrupowanie producentów. Dobrym rozwiązaniem jest użycie polecenia SORTUJ w zakładce DANE lub wykonanie czynności ręcznie.

Drugi krok to wychwycenie z tabeli unikalnych produktów. Do tego niezbędne będzie stworzenie listy pomocniczej, w której odpowiednio będą wypisani unikalni producenci tak jak w poniższym przykładzie: Alfa Romeo, Lamborghini, Porsche, Aston Martini Bentley. Do  wypisania danych przyda się funkcja =UNIKALNE(), wynik można również uzyskać za pomocą skopiowania i przeklejenia listy wszystkich modeli do kolumny obok i wybór polecenia USUŃ DUPLIKATY z rozwijalnej listy.  

Kolejnym etapem jest przygotowanie rozwijalnej listy dla marek pojazdów. Do  tego  potrzebujemy zakładki DANE - SPRAWDZENIE POPRAWNOŚCI DANYCH. Następnie wybieramy opcje LISTA i wskazujemy wygenerowaną listę unikatowych firm.

 

Dzięki temu uzyskaliśmy listę rozwijaną dla marki auta w polu naszej „wyszukiwarki”

Kolejny element tworzenia listy jest nieco bardziej złożony. Do tego niezbędne będzie przypomnienie wcześniej omawianych funkcji, jak =LICZ.JEŻELI(), =PRZESUNIECIE() oraz  =PODAJ.POZYCJE().

Wybierzmy dowolną komórkę, w której roboczo napiszemy polecenie, poprzez które przesunięty zostanie zakres tablicy pojazdów na podkategorie samochodów. Do wpisanego nagłówka „Model Samochodu” zastosujemy polecenie =PRZESUNIĘCIE(). Tutaj musimy podać pozycje początkową, a następnie o ile komórek poziomo i pionowo się przesuwamy oraz jaką tablice chcemy stworzyć.   

Następnym krokiem jest użycie funkcji =PODAJ.POZYCJE(). Jest to niezbędne dla szukanej frazy, która została ustalona wcześniej na liście rozwijalnej „Marka Pojazdu”. Kolejno dla liczby kolumn przesunięcia musimy podać wartość 0; wysokość tablicy uzyskamy za pomocą polecenia =LICZ.JEZELI() (policzy ona ile razy nazwa producenta pojawiła się na liście) szerokość tablicy należy podać ręcznie – wartość wynosi w tym przypadku 1.

=PRZESUNIĘCIE(G10;PODAJ.POZYCJĘ(D10;F11:F32;0);0;LICZ.JEŻELI(F11:F32;D10);1)

Gotową funkcję możemy skopiować w całości.

Aby móc ją prawidłowo wkleić musimy przejść do pola wyszukiwania modelu samochodu, a  następnie uruchamiamy nową listę – opcja dane i sprawdzanie poprawności danych. Kolejno  wybieramy tryb lista, tylko jako zakres. W źródło wklejamy całą treść przygotowanej funkcji.

Nasza lista jest gotowa. Wystarczy podać producenta i z dolnej listy rozwijalnej wybrać interesujący nas model produkowany przez wskazaną firmę.

 

Zapraszamy na kursy Cognity z programu MS Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl