GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzySkąd się wzięły Prawa Murphy’ego?
MENU

Skąd się wzięły Prawa Murphy’ego?


Kategoria: HR a proces szkoleniowy
17Dec

Prawie każdy zna Prawa Murphy’ego: "Trudne problemy zostawione same sobie staną się jeszcze trudniejsze", "Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo - na pewno to zepsujesz", czy "Kolejka, w której nie stoisz zawsze okazuje się krótsza". 

Nie każdy jednak wie, skąd te prawa właściwie się wzięły.

 

 

Urodzony 11 stycznia 1918 r. w strefie Kanału Panamskiego Edward Aloysius Murphy Jr, był cenionym amerykańskim pilotem wojskowym i inżynierem w przemyśle lotniczym. Pracował m.in. nad poprawą technologii bezpieczeństwa samolotów.

Prawo jego imienia powstało w 1949 r., gdy  inżynier współpracował z chirurgiem płk Johnem Paulem Stappem nad projektem dotyczącym wyrzutni rakietowych USAF MX981. W jego ramach przeprowadzono eksperyment, który polegał na rozpędzaniu i hamowaniu sań (przy użyciu napędu rakietowego), na których osadzony był fotel pilota.

Eksperyment miał na celu zbadać odporność człowieka na przeciążenia spowodowane gwałtownym hamowaniem. W trakcie prób sanki przez pół mili miały jechać z prędkością ponad 200 mil/h a potem gwałtownie zatrzymać się w ciągu sekundy. Próbny eksperyment zakończył się klęską. Okazało się, że przyczyną błędu były odwrotnie zamocowane czujniki przymocowane do obiektu badania, które miały wskazywać stan obserwowanego w trakcie próby rozpędzenia i zatrzymania.

Zdenerwowany Murphy miał wtedy, powiedzieć w złości o swoim asystencie: Jeśli są dwa sposoby zrobienia czegoś i jeden z nich doprowadzi do katastrofy, to on to zrobi w ten sposób.

Podczas konferencji prasowej płk Stapp zapytany jak to się stało, że nikt nie został ranny przy testowaniu rakietowych sań, miał powiedzieć, że wzięto pod rozwagę prawa Murphy’ego, które oznaczały analizowanie wszystkich możliwych scenariuszy rozwoju wypadków przed rozpoczęciem testów.

Sam Murphy na trywialne odmiany swojego prawa reagował rozdrażnieniem. Wolał je uznawać jako zasadę dobrego, ostrożnego projektowania, w której ideą jest być przygotowanym na najgorsze. 

 

 

Możesz również być zainteresowany:

 

 

Licencja Creative Commons
Skąd się wzięły Prawa Murphy’ego by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl