GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzySklep internetowy - biznes z pomysłem
MENU

Sklep internetowy - biznes z pomysłem


Kategoria: Prawo e-commerce
3Mar

Obecnie jeżeli poszukujemy jakiegoś towaru, pierwsze nasze kroki kierujemy zazwyczaj do najbardziej znanej „galerii” na świecie – Internetu. Możemy w nim znaleźć wszystko od sprzętu AGD po wyroby handmade. Warto zauważyć, że Internet daje nie ograniczone możliwości nie tylko tym którzy kupują, ale także tym którzy sprzedają. Dziś sił w handlu elektronicznym może spróbować każdy – wystarczy wykonać 5 prostych kroków i zostać e-przedsiębiorcom. 

Pomysł na biznes – czyli co, jak, gdzie i komu sprzedawać

Mądry przedsiębiorca zanim założy własną firmę, zazwyczaj bada potrzeby potencjalnych klientów, którzy z czasem mają się przyczynić do powodzenia jego biznesu. Konsumenci zazwyczaj rozglądają się za tym co jest nietypowe, oryginalne i co odpowiada indywidualnym potrzebom. Można śmiało powiedzieć, że kluczem do sukcesu w tej branży jest odpowiedni produkt. Nie chodzi tylko o to, żeby był unikalny w swojej formie, ale także aby był trafnie dopasowany do luki na rynku. Jako towar nieposiadający zbyt dużej konkurencji ma szansę przyczynić się do zbudowania znaczącej i rozpoznawalnej marki.

Na tym etapie warto zainwestować w profesjonalną analizę rynkową, a także analizę SWOT. 

Strona internetowa – liczy się pomysł, oryginalność i prostota

Towar, który posiada atrakcyjne opakowanie ma z zasady duże większe szanse na sprzedaż niż taki, który posiada wartość głównie funkcjonalną. Podobnie jest ze stroną internetową sklepu, która swoim profesjonalnym wyglądem powinna zachęcać do przejrzenia oferty i dokonania transakcji. Jeśli brak pomysłu, zdolności bądź wysokich funduszy, warto skorzystać z gotowych szablonów oferowanych przez platformy e-commerce. Często proponują one interesujący wygląd strony z nielimitowanym hostingiem za niewielką cenę.  Równie ważny jest stopień trudności/łatwości obsługi sklepu on-line. Konsumenci chętnie odwiedzą stronę i dokonają zakupu, jeśli będą mieli możliwość prostego wyszukiwania produktów, szybkiej i łatwej opcji składania zamówień. Jeszcze lepiej, jeśli właściciel sklepu dostarczy sposobności do dokonywania transakcji za pomocą portali społecznościowych. Podstawowym założeniem powinno być więc maksymalne uproszczenie procesu zakupowego przy równoczesnym stworzeniu odpowiedniego „klimatu” strony.

Logistyka sprzedaży 

Nawet najbardziej atrakcyjny towar czy strona sklepu on-line nie wystarczy, aby sfinalizować proces zakupów. Niezwykle ważny, a często dla laików w tej dziedzinie przerażający wydaje aspekt logistyczny e-biznesu. Kłopotliwe na pierwszy rzut oka dodawanie metod płatności, czy zrealizowanie dostawy nie musi być ani zbyt kosztowne ani też zbyt trudne. Ogromną pomocą jest specjalne oprogramowanie sklepowe, które umożliwia korzystanie z gotowych wtyczek do płatności internetowych oraz aplikacji do wysyłania zamówień. W kwestii magazynowania towarów również można skorzystać z usług podmiotów zewnętrznych specjalizujących się w logistyce. Przedsiębiorca może ten zaoszczędzony czas wykorzystać na zaopatrzenie i reklamę.

Marketing, głupcze!

Nowoczesność może się opłacić, stąd przy zakładaniu sklepu internetowego warto od razu pomyśleć o możliwych kanałach dystrybucji. Coraz bardziej popularne stają się zakupy dokonywane przez smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne. Duża konkurencyjność na rynku e-commerce mobilizuje do takiego dostosowania, które nie pozwoli na utratę klientów z powodu braku możliwości dokonania transakcji  w wersji mobilnej. Ponadto warto zorientować się w jakich miejscach w „cyfrowej galerii” można wystawić swoje produkty. Znacznie zwiększa to możliwość zdobycia i utrzymania klientów, którzy oczekują coraz wyższego poziomu wygody. Najczęściej internauci dokonują zakupów przez Facebook, Allegro, Ebay oraz Google Shopping

Sukces e-sklepu

Tak przemyślana koncepcja e-biznesu znacznie zwiększa szanse na sukces. Jeśli punktem wyjścia jest diagnoza potrzeb rynkowych, a zarządzanie ryzykiem uwzględnia tempo rozwoju technologicznego, nie ma powodu do obaw przed konkurencją. Skupić się należy głównie na dobrej promocji, która zapewni nie tylko popularność, ale także wysokie dochody i satysfakcję z dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa internetowego.

Autor: Elżbieta Konik


Licencja Creative Commons
Sklep internetowy - biznes z pomysłem by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl