GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyStres w pracy – jak nie dać się pokonać?
MENU

Stres w pracy – jak nie dać się pokonać?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
17Oct

Odczuwanie przez nas stresu w pracy jest zjawiskiem bardzo powszechnym i trudnym do uniknięcia. Aby umieć z nim sobie radzić, musimy zrozumieć czym właściwie jest. Jednym z pierwszych badaczy stresu jest znany fizjolog Hans Selye. Według niego, jest reakcją naszego organizmu na stawiane wyzwania. Ilekroć organizm zinterpretuje dany bodziec lub sytuację jako nową, niepewną, wyzwanie lub zagrożenie – zaczynamy doświadczać stresu. Ciało zostaje pobudzone po to, aby w tej nowej lub trudnej sytuacji, jak najlepiej sobie poradzić. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak stawić czoła emocjom, to zapraszamy do dalszej części...

Jak możemy pomóc naszemu organizmowi pomyślnie przejść tą próbę i powrócić do normy? Inwestując we własne zasoby! Warsztaty organizowane przez Cognity mogą Ci w tym pomóc. Polecamy szkolenia:

Ważne jest, aby pracować w następujących sferach:

Rozwój kompetencji twardych

Jednym z kluczowych obszarów, o jaki powinniśmy zadbać jest rozwój naszych umiejętności. To na nich bowiem będziemy bazowali stając przed kolejnymi wyzwaniami w pracy. Im więcej wiedzy oraz doświadczenia zdobędziemy, tym mniejszego poziomu stresu będziemy doświadczali, ponieważ nasz organizm coraz rzadziej będzie odczytywał różne sytuacje jako zagrożenia, czy wyzwania. Im więcej prób zmierzenia się z trudnym zadaniem podejmiemy, tym większe prawdopodobieństwo pomyślnego rozwiązania. Im więcej sukcesów, tym większe poczucie kompetencji, a więc i większe poczucie skuteczności. Dlatego dbajmy o nasz rozwój, doszkalajmy się, szlifujmy nasz warsztat, ponieważ jako specjaliści stajemy się mniej podatni na działanie stresu.

Rozwój kompetencji miękkich

Bardzo duży udział w wyzwalaniu w nas stresu mają inni ludzie. Codzienna komunikacja, konieczność negocjacji, przedstawiania własnego punktu widzenia, nieporozumienia. Są to sytuacje potencjalnie stresogenne. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować stresu związanego z relacjami społecznymi w naszej pracy. Jednak to, co możemy zrobić dla samych siebie, to nauczyć się jak najlepiej radzić sobie z wyzwaniami. Na przykład nie unikanie konfrontacji podczas wygłaszania swojego zdania, może być ogromnie trudne. Jednak jak każdą rzecz, i tego jesteśmy w stanie się nauczyć. Początkowo, możemy być w tym nieporadni (jak kiedy uczyliśmy się chodzić). Jednak z każdą kolejną próbą będzie nas to coraz mniej kosztowało i może przynieść satysfakcję.

Sieć wsparcia społecznego

Wreszcie bardzo ważnym czynnikiem stanowiących pewnego rodzaju osłonę przed nadmiernym działaniem stresu jest wsparcie udzielane nam przez bliskich. Badanie Romualda Derbisa i Łukasza Baki, przeprowadzone na grupie polskich nauczycieli, policjantów, dziennikarzy, menedżerów oraz pracowników medycznych, wykazało ochronne działanie wsparcia społecznego. Im wyższy był poziom udzielanego badanym wsparcia, tym rzadziej obciążenie pracą, czy ograniczenia organizacyjne miały wpływ na pojawienie się u nich wypalenia zawodowego.

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą zwycięstwa nad stresem jest nasz ciągły rozwój osobisty oraz dbanie o zdrowe, trwałe relacje z ludźmi, którzy są dla nas ważni. Z takimi zasobami możemy czuć się odpowiednio przygotowani na codzienne wyzwania i radzenie sobie ze stresem.

Autor: Mariola Such

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl