GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzySzkolenia zdalne, czy szkolenia stacjonarne - jakie wybrać?
MENU

Szkolenia zdalne, czy szkolenia stacjonarne - jakie wybrać?


Kategoria: Zarządzanie Czasem
27Aug

Obecny rynek pracy charakteryzuje się dużą dbałością o rozwój pracownika. Praktycznie w każdej branży możemy liczyć na regularne szkolenia, które zapewnia pracodawca. Tyczy się to również osób prowadzących własną działalność – wystarczy spojrzeć na wywieszone na ścianach certyfikaty szkoleń u fryzjera czy kosmetyczki. Stały rozwój i uczęszczanie na kursy jest bardzo ważne, gdyż podnosimy tym swoje kwalifikacje zawodowe, ale również podążamy za nowinkami i usprawniamy swoją pracę. Ostatnimi czasy rozwinął się także trend na szkolenia zdalne, którym poświęcony będzie ten artykuł.

Co to jest szkolenie zdalne?

Szkolenie zdalne to dosyć nowa, świetna alternatywa dla szkoleń stacjonarnych. Umożliwia ona uczęszczanie na szkolenie w trybie zdalnym, a więc przez Internet – z każdego miejsca na świecie. Tego typu kurs odbywa się w czasie rzeczywistym z trenerem, który tłumaczy zagadnienia, najczęściej przy użyciu udostępniania ekranu oraz wideokamery. Kursanci mają dostęp do czatu tekstowego, udostępnianych plików i wideo. Wszystko odbywa się w wirtualnej sali szkoleniowej, którą można stworzyć dzięki narzędziom takim jak ClickMeetingZoom, Teams, czy Skype. Tutaj jednak wiele zależy od naszego trenera lub firmy szkoleniowej. 

Zobacz Teams - zespołowa praca przez internet

Czym się różnią szkolenia zdalne od tradycyjnych?

Wygodą – dzięki szkoleniom zdalnym nie musimy zaburzać swojego rytmu dnia, a także podróżować w poszukiwaniu odpowiedniego szkolenia i odbycia go. Cały proces możemy wykonać siedząc przed komputerem i popijając kawę. Jest to świetna opcja nie tylko dla domowników, a również dla osób, które przez większość dnia pracują, a także dla matek, które mogą rozwijać się w domowym zaciszu, nie odchodząc od opieki nad potomstwem. Według niektórych, szkolenia we własnym kącie pozwalają na lepszą koncentrację i mniejszy stres czynnikami zewnętrznymi.

Tempem – większość szkoleń zdalnych zapewnia materiały dostępne on-line przez cały czas trwania szkolenia. Dzięki temu, jeśli czegoś nie zrozumiemy w czasie trwania zajęć, możemy wrócić do tego później i sami na spokojnie opanować materiał lub zwrócić się z pytaniem do trenera. Pozwala to na pracę we własnym tempie, bez stresu przed końcem zajęć.

Kosztami – szkolenia zdalne są zazwyczaj tańsze. Dodatkowo w odróżnieniu od szkoleń tradycyjnych, kursantom odchodzą koszty podróży, zakwaterowania w miejscu szkolenia, a także wyżywienia.

Czasem – umiejętność dysponowania czasem jest bardzo ważna. Wybierając szkolenie zdalne, zaoszczędzimy czas poświęcony na podróż do miejsca szkolenia, a spożytkujemy go na zdobycie cennej wiedzy. Szkolenia online są też krótsze, a obejmują ten sam materiał, co kursy stacjonarne i również kończą się otrzymaniem certyfikatu.

Jak się przygotować do udziału w szkoleniu zdalnym?

Do udziału w szkoleniu zdalnym będziemy potrzebować:

  • stabilnego łącza internetowego
  • komputera stacjonarnego lub laptopa (na smartfonie trudno będzie otwierać niezbędne pliki i notować)
  • słuchawek z mikrofonem (dla użytkowników laptopów również, gdyż najczęściej mikrofony wbudowane w laptopa nie są najlepszej jakości)
  • kamery
  • narzędzia rekomendowanego przez trenera szkolenia (np. ClickMeeting, Teams, etc.)
  • Worda lub notatnika, by notować najpotrzebniejsze informacje
  • spokojnego stanowiska 
  • dobrego nastawienia 😊

Dodatkowo przed zalogowaniem się na szkolenie warto wywietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy się uczyć, pomoże to skoncentrować się i „odświeżyć” nasz umysł.

Czy każdy może uczestniczyć w szkoleniu zdalnym?

Tak, zdecydowanie. W szkoleniach zdalnych mogą uczestniczyć osoby w różnym wieku i o różnym stopniu wykształcenia. Oferta kursów jest teraz tak bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie, również najmłodsi i ci starsi. Na rynku szkoleń mamy do dyspozycji szkolenia językowe, z programowania, z zarządzania czasem, grafiki i wiele, wiele innych.

Jak wybrać szkolenie zdalne?

W wyborze tematyki szkolenia powinniśmy kierować się własnymi potrzebami i zainteresowaniami lub konkretnymi dziedzinami, których znajomość potrzebna jest nam w pracy, tej aktualnej lub przyszłej. Wybierając szkolenie zdalne, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kompetencje rozpatrywanej firmy i jej doświadczenie w szkoleniu kursantów. Ważna będzie tu też obecność wykwalifikowanych trenerów-specjalistów. Z pewnością warto też zerknąć na opinie zamieszczane w Internecie. Można zainteresować się również informacją, czy na dane szkolenie można uzyskać dofinansowanie. Oszczędzamy wtedy pieniądze, a zyskamy przydatną wiedzę.

Podsumowanie

Szkolenia zdalne są nowym trendem na rynku szkoleń – i słusznie. Odznaczają się dużą efektywnościąoszczędnością czasu i pieniędzy. Najważniejsze jest jednak to, że w prosty sposób umożliwiają nam poszerzanie horyzontów, co czyni nas świadomymi swojej wiedzy, wykwalifikowanymi pracownikami - a taki pracownik to skarb. Zachęcamy do uczęszczania na kursy zdalne i skutecznej nauki.

Zapraszamy na nasze kursy:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl