GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyTranspozycja danych w Excelu
MENU

Transpozycja danych w Excelu


Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel , Analiza danych
23Oct

Mamy zadanie do wykonania. Wszystko jest już przygotowane, lecz plan psuje nam jedno – ta nieszczęsna kolumna, która miała być wierszem. Czy musimy marnować cenny czas, aby to zmienić? Nie, wystarczy użyć opcji transpozycji.

 

Termin „transpozycja” ma wiele znaczeń, ale Excel wykorzystuje to matematyczne. Transpozycja jest to operacja zamiany kolumn macierzy na jej wiersze i na odwrót. Są dwa podstawowe sposoby transponowania danych.

1. Opcje wklejania

Zaznaczmy oraz skopiujmy dane, które są zawarte w kolumnie. Zaznaczone komórki możemy skopiować kombinacją klawiszy Ctrl + C lub klikając prawym przyciskiem myszy i zaznaczając opcję Kopiuj.

 

transpozycja

Następnie klikamy na komórkę docelową prawym przyciskiem. Pojawi się panel wyboru opcji. Skupiamy się na możliwościach, które daje nam Opcja wklejania. Aby transponować naszą kolumnę w wiersz wybieramy ikonę Transpozycja

 

transpozycja

Możemy także wykorzystać opcję Wklej na karcie Narzędzia główne w grupie Schowek. Program Excel wklei dane w wierszu, rozpoczynając od pierwszej komórki.

 

2. Funkcja TRANSPOSE

Zaznaczamy obszar, do którego chcemy transponować dane.

W pierwszą komórkę wpisujemy formułę =TRANSPOSE(), a w nawiasie wybieramy zakres danych z kolumny, z której chcemy transponować.

transpozycja

 

Kończymy kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter.


Nasze dane po transpozycji będą wyglądały teraz tak:

transpozycja

Aby dowiedzieć się więcej o pracy z danymi w Excelu zapraszamy na:

 

Nasze szkolenia prowadzimy również w języku angielskim, szczegóły TUTAJ.

Więc informacji o pracy z danymi w MS Excel znajda Państwo również w naszych artykułach. Gorąco polecamy lekturę przede wszystkim: 

 

 

Licencja Creative Commons
Transpozycja danych w Excelu by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl