GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyTrend liniowy, wyznaczanie i prognozowanie
MENU

Trend liniowy, wyznaczanie i prognozowanie


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
23Mar

W tej części dowiesz się jak w prosty i szybki sposób wykonać własności trendu liniowego do prognozowania wartości w nadchodzącym czasie. W tym celu niezbędna będzie tabela, w której podamy dane z dowolnego okresu i czasu. W przykładowej tabeli załączonej poniżej wykazane zostały kolumny z wynikami sprzedaży oraz podziałem nabywców indywidualnych i komercyjnych. To, co chcemy uzyskać z wpisanych informacji, to prognozowana sprzedaż w kolejnych miesiącach.  

Trend liniowy

Pierwszym krokiem jest stworzenie kolumny pomocniczej z ID i datą zwaną, jako OKRES numerującymi dane. Kolejnym etapem jest utworzenie wykresu punktowego, na którym umieszczone zostaną serie danych w postaci ID i np. informacje o wynikach sprzedaży dla użytkowników indywidualnych. 

Teraz skupimy się na wykresie linii trendu. W tym celu należy kliknąć na dowolny punkt prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję – DODAJ LINII TRENDU. W opcjach formatowania linii trendu musimy wybrać styl liniowy oraz zaznaczyć opcję – WYŚWIETL RÓWNANIE NA WYKRESIE i WYŚWIETL. WARTOŚĆ R-KWADRAT NA WYKRESIE. W ten sposób otrzymamy wzór.

Stosując wskazany zapis możemy bez problemu prognozować sprzedaż umieszczoną w tabeli sprawozdawczej. Aby to zrobić, wykorzystamy formułę y=1215,1*22+50408, gdzie 22 wykazuje kolejny okres wpisany w tabeli. Wynik działania wynosi 77 139,50 zł i jest spodziewanym wynikiem sprzedaży w następnym datowanym okresie.

Parametr R2 to współczynnik wyznaczania. Porównuje on szacowane i rzeczywiste wartości podane, jako y oraz zakresy wartości od 0 do 1. Jeśli wartość wynosi 1, mamy do czynienia z  doskonałą korelacją w próbce.

 

Zapraszamy na kursy Cognity z programu MS Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl