GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyUmiejętności interpersonalne, ale co to tak naprawdę jest?
MENU

Umiejętności interpersonalne, ale co to tak naprawdę jest?


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
26Jan

Często w rozmowie o prace pytani jesteśmy o nasze umiejętności społeczne nazywane inaczej umiejętnościami interpersonalnym czy miękkimi. W różnych poradnikach rozwojowych możemy przeczytać jak ważne i potrzebne są to zdolności. Jednak co tak naprawdę się do nich zalicza i czym one są?

 

Umiejętności interpersonalne są to kompetencje, które pomagają nam w nawiązywaniu lub podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Są również pomocne przy osiąganiu sukcesów oraz rozwoju osobistym. Zdolności interpersonalne są bardzo ważnym elementem kompetencji zawodowych. Jednak ich jedynym mankamentem jest to, że trudno je zmierzyć, a nauka ich odbywa się przez całe nasze życie. 

W skład umiejętności miękkich wchodzi wiele elementów, jednak żeby dobrze je zrozumieć, warto podzielić je na dwie grupy.

Rodzaje umiejętności miękkich

Pierwsza grupa to zdolności dotyczące zarządzania sobą. Są to między innymi asertywność, motywowanie samego siebie, organizacja swojego czasu i zarządzanie własnymi zadaniami, kreatywność, radzenie sobie z czasem i stresem. 

Te umiejętności pomagają nam samym w efektywnej pracy i wykonywaniu obowiązków. Są one niezbędne do wspierania rozwoju osobistego i ulepszania swoich zdolności społecznych.

Druga grupa to zdolności dotyczące naszych relacji z innymi ludźmi. Tutaj możemy wymienić: umiejętności pracy w grupie, negocjacji, rozwiązywania konfliktów, delegowania zadań, motywowania innych, zarządzania, szeroko rozumianej komunikacji z innymi ludźmi. 

W czym pomagają umiejętności interpersonalne?

Te kompetencje pomagają nam podtrzymywać dobre i zdrowe relacji z innymi ludźmi, nie tylko zawodowe ale również i prywatne. Najczęściej właśnie te wyżej wymienione zdolności można znaleźć w ogłoszeniu o prace, dlatego, że są one jedną z najważniejszych części sukcesu wykonywania zadania w grupie ludzi jaką jest firma. Umiejętności miękkie są zdolnościami, których nie uczymy się w szkole, istnieją oczywiście kursy na których można zdobyć tajniki kompetencji miękkich takich jak na przykład asertywność, negocjowanie czy motywowania innych.  

Są one dobrym początkiem w drodze do ich poznawania i rozwijania. Jednak najlepszą metoda nauki jest nauka poprzez ciągle wchodzenie w relacje społeczne i ciągle ćwiczenia zdolności, które każdy z nas posiada w większym lub mniejszym stopniu.

AUTOR: Monika Pikor

Licencja Creative Commons
Umiejętności interpersonalne, ale co to tak naprawdę jest? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl