GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównapomiędzy namiWarszawa z Cognity – wybrane atrakcje stolicy

Warszawa z Cognity – wybrane atrakcje stolicy


Kategoria: Akcje Cognity, Wokół Cognity
31Jan

Kolejna odsłona naszego Cognitowskiego przewodnika po miastach!

Tym razem na tapetę bierzemy stolicę, która podobnie jak Kraków, ma wiele do zaoferowania. Choć oba te miasta znacznie się od siebie różnią i proponują coś innego, a ich klimat umiejscawia je na przeciwnych biegunach, łączy je szczególne miejsce jakie zajmują w sercach i świadomościach Polaków.

Lokalizacja

W Warszawie nasze szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Pankiewicza, które szczęśliwie mieści się w samym centrum miasta. Dlatego też perspektywa wykorzystania pozostałych po szkoleniu kilku godzin wydaje się być nadzwyczaj atrakcyjna i bardzo prosta do zrealizowania. Większość interesujących miejsc znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Pankiewicza 3, gdzie mieści się Centrum Szkoleniowe w zabytkowej XX-wiecznej kamienicy. A ta już od lat kryje w swych murach historię związaną z szerzeniem wiedzy, bowiem mieściła się tam w latach 1931-1939 koedukacyjna szkoła, w której jako nauczyciel pracował wybitny pedagog i wychowawca młodzieży Jan Pankiewicz. Następnie budynek zaadaptowano jako koszary dla wojsk niemieckich, a zaledwie kilka lat później, w czasie okupacji niemieckiej, stacjonowała w nim Kampania Ozdrowieńców. Przez pewien okres na poddaszu kamienicy mieściły się też pracownie malarskie. Warto więc zwrócić uwagę choćby na budynek, w którym odbywają się zajęcia.

Spacer

Dla tych, którzy postanowili jednak udać się nieco dalej niż sala szkolenia, prezentujemy mapę i krótki przegląd miejsc w pobliżu. A jest ich aż nadto. Wystraczająco, by każdy znalazł dla siebie coś intersującego, nie musząc przemieszczać się zbyt daleko.

  • Pałac Kultury i Nauki po wyjściu z budynku na ul. Pankiewicza, po lewej stronie zobaczycie Pałac Kultury. Ze szczytu można podziwiać panoramę miasta, a w środku mieszczą się siedziby firm oraz instytucji użyteczności publicznej jak na przykład Teatr 6. piętro którego współzałożycielem i dyrektorem jest Michał Żebrowski, Muzeum Domków dla Lalek, Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji, Kinoteka oraz Cafe Kulturalna. Przed głównym wejściem przywitają Was pomniki Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika


    

  • Teatr Muzyczny Roma – z kolei (po opuszczeniu Centrum Szkoleniowego) skręcając w prawo i ponownie w prawo w ul. Nowogrodzką, możecie zobaczyć TM Roma, a co bardziej zorganizowani i zainteresowani sztuką, mogą wcześniej zaplanować udział w musicalu czy spektaklu i zakpić bilety z wyprzedzeniem.
  • Park Świętokrzyski – znajduje się za Pałacem Kultury patrząc od strony ulicy Pankiewicza. To propozycja dla tych, którzy wolą w spokojnej aurze odpocząć wśród zieleni.
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnejwejście od ulicy Pańskiej (przecznica od ul. Emilii Plater, która biegnie po lewej stronie Pałacu Kultury i parku, od Alei Jerozolimskich) – każdy kto w sztuce szuka nie tylko klasyki i realizmu powinien odnaleźć kilka intersujących eksponatów, a może i całych wystaw?
  • Złote Tarasy – znajdzie się też coś dla pragnących zgoła innych wrażeń po pełnym nowych informacji szkoleniu – zakupowe szaleństwo. Centrum handlowego jest usytuowane praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie PKiN - te dwa miejsca dzieli jedynie ul. Emilii Plater. Na pewno nie przeoczycie!
  • Zabytkowa Ściana Byłego Getta ŻydowskiegoSienna 55, do fragmentów muru można się dostać od ulicy Złotej 62 (która jest prostopadła do Alei Jana Pawła II) – granicę getta wyznaczał 3-metrowy mur jeszcze sprzed 1940 roku. Po stronie zachodniej jest postawiona z inicjatywy Mieczysława Jędruszczaka tablica pamiątkowa. W roku 1989 dwie cegły z tej części muru zostały przewiezione do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, gdzie można również obejrzeć kopię tego fragmentu muru. Po stronie wschodniej – aryjskiej – stoi pomnik granic getta. Ulica Złota 62 – tutaj murem getta jest fragment ściany o wysokości ok. 6 metrów. będącej częścią przedwojennego budynku. Z tej strony na murze znajduje się tablica pamiątkowa odsłonięta w roku 1992 przez prezydenta Izraela Chaima Herzoga podczas wizyty w Polsce, a także plan warszawskiego getta. Również i z tej części muru pojedyncze cegły zostały przetransportowane do muzeów – trafiły do Muzeum Historii Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne.
  • Muzeum Powstania Warszawskiegowychodząc z Siennej i skręcając w prawo w Żelazną, następnie w lewo w ul. Kasprzaka, dotrzemy do ronda Daszyńskiego. Stamtąd kierując się w stronę ulicy Towarowej po lewej stronie zobaczycie jedno z najważniejszych muzeów w Polsce. Główne wejście znajdziecie od strony ulicy Przyokopowej. Warto odwiedzić to miejsce niezależnie od poglądów na temat zasadności i sensowności powstania, ale z samego szacunku do ludzi, którzy kierując się wtedy wielką odwaga i wiernością ideałom oddali życie wśród burzonej stolicy.

 

Bliżej Wisły

Z pewnością rozumiecie, że ciężko nam podać wszystkie przykłady ciekawych miejsc. Wyszczególniliśmy wyżej te, które będą po drodze lub bardzo blisko Centrum Szkoleniowego Pankiewicza. Zachęcamy jednak gorąco do nie ograniczania się tylko do najbliższej okolicy i naszych rekomendacji. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się nieco bardziej na wschód: Centrum Nauki Kopernik, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Żydów Polskich, Stadion Miejski Legii Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Łazienki, Ogród Botaniczny UW, Belweder, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Pałac Prezydencki czy Krakowskie Przedmieście. Wyliczać można w nieskończoność! 


  

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się pokazać uroki i piękno stolicy naszego kraju i zachęcić Was do zwiedzania. Ze względu na nieskończoną ilość możliwości, jakie daje Warszawa, polecamy zaznajomić się z ofertą turystyczną miasta stołecznego i wybrać coś, co najbardziej wpisuje się w Wasze zainteresowania.

Życzymy niezapomnianych wrażeń 😉!

PS. Sprawdźcie ofertę naszych szkoleń odbywających się w Warszawie:

Kurs Excel Warszawa
Kurs VBA Warszawa
Kurs Access Warszawa

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl