GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównapomiędzy namiWięcej o Excelu - II cześć wywiadu z ekspertem Cognity Mateuszem Pawlaczykiem

Więcej o Excelu - II cześć wywiadu z ekspertem Cognity Mateuszem Pawlaczykiem


Kategoria: Akcje Cognity
26Jan

Jak skutecznie pracować w aplikacji MS Excel? Dlaczego warto uczestniczyć w kursach i szkoleniach informatycznych? Na te pytania między innymi odpowiada ekspert Cognity Mateusz Pawlaczyk. 

MS Excel: jak się uczyć i nauczyć obsługi arkusza kalkulacyjnego?

Pytanie: Panie Mateuszu poprzedniej części wywiadu mówił pan o tym jak uczyć się obsługi programu MS Excel. Jak wiadomo form nauki jest wiele. Te najbardziej popularne to szkolenia, ale jest jeszcze doradztwo i szkolenia indywidualne. Komu poleciałby Pan skorzystanie z usług doradztwa informatycznego, a komu z kursów/szkoleń Excel?

Odpowiedź: Doradztwo przyda się każdemu kto chciałby się „podszkolić” w danej dziedzinie. Szkolenie z arkusza kalkulacyjnego poleciłbym każdemu kto pracuje w Excelu - od laika, po osoby które czują się w temacie naprawdę silne. Jak wspomniałem w pytaniu o innowacyjność Excel nie ma ograniczeń i każdy czegoś nowego na szkoleniu się dowie.

Pytanie: Wspomina Pan, że Excel nie ma ograniczeń, jednak wiele razy spotykaliśmy się z opiniami, że umiejętności obsługi z programów MS Office pracowników są znakomite. Czy z Pana doświadczenie wynika, że rzeczywiście prawie każdy zna te programy na poziomie zaawansowanym i znają wszystkie jego możliwości?

Odpowiedź: Muszę stwierdzić, że ogólny poziom znajomości pakietu jest niski. Bardzo często osoby zapisujące się na szkolenie zaawansowane powinny trafić raczej do grupy średniej. Użytkownicy często przeceniają swoje umiejętności z prostego powodu - nie znają możliwości danego programu. Czy jest ktoś kto zna wszystkie możliwości pakietu MS Office? Jak powiedział Sokrates „Wiem, że nic nie wiem”. Im wyższy poziom kursantów tym niżej się oceniają.

Pytanie: A czy jest możliwość nauczenia się obsługi programu MS Excel od stopnia podstawowego do zaawansowanego w czasie 2 dniowego szkolenia?

Odpowiedź: Nie ma takiej możliwości. 2 miesiące to zbyt mało czasu.

Pytanie: Z Pana odpowiedzi wynika, że aby poznać Excel czy też inny program MS Office trzeba poświęcić trochę czasu. Jednak dużo osób uważa, że umiejętności obsługi programów MS Office są podstawą i nie należy szkolić swoich pracowników z tych tematów. Czy mógłby się Pan odnieść do tego stwierdzenia?

Odpowiedź: Szybka obsługa Excela, umiejętność edycji dokumentów tekstowych, wizualizacji danych itp. to filary pracy biurowej. Im szybciej będziemy obsługiwali pakiet MS Office tym więcej czasu zostanie nam na inne obowiązki. „Czas to pieniądz” – tak więc wbrew wyżej przytoczonej opinii warto doskonalić umiejętności komputerowe swoich pracowników. 

Pytanie: A czy umiejętności obsługi pakietu MS Office należy stale doskonalić? Na przykład w kontekście zmian, jakie zachodzą w kolejnych wersjach MS Office?

Odpowiedź: „Kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Uczyć trzeba się całe życie.

Praca w arkuszu kalkulacyjnym w firmie 

Pytanie: Idąc za tą sentencją chciałam dopytać o wersje programów MS Office. Jest wiele firm współcześnie pracuje jeszcze na programach Office w wersji 2007 czy warto zmodernizować oprogramowania na nowsze? Co takiego innowacyjnego jest w MS Office 2010 lub już, 2013 czego nie mają poprzednie wersje nowych programów? 

Odpowiedź: Tak naprawdę od wersji 2007 niewiele się zmieniło. Wersja 2010 przykładowo jest rozszerzona o kilka funkcji, fragmentator, poprawiono również kwestie wizualne. W wersji 2013 na pewno warto zwrócić uwagę na Błyskawiczne Wypełnianie.

Pytanie: A co z tymi firmami, które nie mają pełnych wersji programów MS Office, albo je mają i nie korzystają z nich? Jak by Pan zachęcił je do programów MS Office?

Odpowiedź: Przede wszystkim warto pozostawić na programy icrosoftu jeśli chcemy automatyzować pracę. Jak już wcześniej wspomniałem „Czas to pieniądz”. Korzystając z pakietu Office możemy zmniejszyć biurokrację, niestety nawet narzędzia dostępne w tych programach jej nie zlikwidują.

Pytanie: Jakie więc procesy w firmie możemy realizować za pomocą programów MS Office?

Odpowiedź: Raportowanie w Excelu. Najwięcej pytań zawsze jest odnoście Tabel Przestawnych. Tworzenie i obsługa baz danych. Wizualizacja danych.

VBA w Excelu: kiedy warto automatyzować swoją pracą z językiem VBA

Pytanie: Chyba podstawowym celem osób uczestniczących w szkoleniu jest podniesienie wiedzy. Kursy Excel cieszą się od dawna dużą popularnością  jednak to co my jako firma szkoleniowa zauważały to pewien rodzaj „przerażenia” jeżeli chodzi o VBA w Excelu. Czy z Pana doświadczenia wynika, że w polskich firma wielu pracowników stosuje rozwiązania optymalne w obsłudze programów MS Office? 

Odpowiedź: Niestety nie. Bardzo często wszelkie innowacje budzą sprzeciw kierownictwa.

Excel w życiu codzienny: za pan brat z arkuszem kalkulacyjnym 

Pytanie: Jak już wiemy lub powinniśmy wszyscy wiedzieć program Excel jest właściwie niezbędny w pracy, czy jednak Excel można wykorzystywać w życiu codziennym? Czy mógłby Pan podać jakieś przykłady gdzie, na co dzień wykorzystujemy MS Excel?

Odpowiedź: Podam przykład z własnego życia. Budżet domowy – nie wyobrażam sobie nie prowadzenia w Excelu mojej własnej małej księgowości domowej. Excel daje możliwość budowy przejrzystych raportów. Zbierając paragony i wprowadzając je do Excela wiemy ile i na co wydaliśmy pieniądze. Jeśli chcemy zaoszczędzić Excel powie nam na czym i ile jesteśmy w stanie. 

Pytanie: Czy są jakieś zaawansowane funkcję, które możemy wykorzystywać w Excelu w życiu codziennym?

Odpowiedź: Na pewno bardzo dobra obsługa Tabel Przestawnych znajdzie swoje zastosowanie w życiu codziennym. Tak naprawdę jest bardzo wiele narzędzi Excela, które można wpleść w prywatne pliki.

Praca trenera: jak szkolić z programu MS Excel

Pytanie: Panie Mateuszu jest Pan z trenerem z wieloletnim stażem i doświadczeniem. Czy przygotowując się do szkoleń i kursów korzysta Pan z dostępnych narzędzi takich jak np. ankiety przedszkoleniowe wypełniane przez uczestników w ramach tzw. identyfikacji potrzeb szkoleniowych pomagają Panu przygotować się do szkolenia?  

Odpowiedź: Ankiety to świetne narzędzie. Bardzo często pomaga mi to już przed szkoleniem zidentyfikować problemy kursantów. Bez IPS szkolenia na pewno straciłyby na jakości.

Pytanie: Wyzwaniem z którym trzeba trener musi się też mierzyć jest przygotowanie ćwiczeń szkoleniowych dla kursantów, którzy chcą pracować na swoich plikach. jest to budowanie całego cyklu szkolenia od nowa. Czy warto więc stosować takie rozwiązanie przy szkoleniach Excel? Czy praca na takich plikach usprawnia potem ich prace w firmie?

Odpowiedź: Praca na własnym pliku zawsze będzie najlepszą formą nauki. Kursant rozumie bardzo dobrze swój problem i łatwiej przychodzi mu zrozumienie proponowanych rozwiązań, gdy widzi konkretne (dla siebie) korzyści.

Szkolenia Excel w Cognity: wybierz szkolenie dla siebie

Pytanie: Z Cognity współpracuje Pan już ponad 2 lata w tym czasie nasza oferta szkoleniowa wzbogaciła się o wiele nowych szkoleń m.in. szkolenia przygotowane przez Pana (Kurs Łączenie tabel w kontekście analizy danych biznesowych, Kurs Łączenie danych pomiędzy programami pakietu MS Office). Nasze propozycje to również branżowe kursy Excel. Kto  według Pana powinien w nich uczestniczyć? Czy dają one większe nakierowanie na branżowe problemy rozwiązywane za pomocą Excela? 

Odpowiedź: Każdy dział znajdzie szkolenie dla siebie. Ważne jest tylko, żeby (jak i w życiu) - nie mieszać. Na szkolenie Excel dla Finansistów nie możemy wysłać 10 księgowych i 2 logistyków. Jeśli pracujemy w dziale Sprzedaży na pewno lepszym szkoleniem jest Analiza Danych aniżeli Excel Średniozaawansowany.

Pytanie: Cognity Szkolenia to także jedna z niewielu firm, na polskim rynku wprowadziła szkolenia z programu Excel oraz VBA w języku angielskim. Kiedy warto uczestniczyć w takim szkoleniu i dlaczego?

Odpowiedź: Oczywiście. Coraz większa liczba osób zapisuje się na szkolenia VBA. Jest to kolejny krok po Excelu BARDZO zaawansowanym. Szkolenie w języku angielskim na pewno podniesie naszą atrakcyjność na rynku pracy.

Pytanie: Nowością są też szkolenia łączące umiejętności miękkie ze znajomości programów MS Office np. Kurs Zarządzanie Czasem z wykorzystaniem MS Outlook czy Kurs PowerPoint Poza Schematem – Efektownie zaprezentuj to, co stworzyłeś. Czy uważa Pan, że takie połączenie jest zdobywanych umiejętności na jednym szkoleniu jest ważne i przydaje się w pracy?

Odpowiedź: Mieszanka praktyki z teorią to zawsze najlepsza receptura na sukces.

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl