GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyWORK-LIFE BALANCE. NOWY TREND CZY KONIECZNOŚĆ?
MENU

WORK-LIFE BALANCE. NOWY TREND CZY KONIECZNOŚĆ?


Kategoria: HR w praktyce
25Feb

W pracy spędzamy większość naszego życia. Przyjmujemy na siebie nowe obowiązki, realizujemy ambitne projekty, dobrze zarabiamy i zdobywamy kolejne szczeble kariery. Czasami zatracamy się w niej tak, że pomiędzy pracą a życiem prywatnym nie możemy postawić znak równości. Wtedy wszystko przestaje nas cieszyć. Brakuje nam motywacji, sensu życia, czujemy pustkę. Dzieje się tak, ponieważ za bardzo skupialiśmy się na jednym aspekcie naszego życia, przez co zabrakło nam równowagi niezbędnej do osiągnięcia życiowej satysfakcji.

Work – life balance: przyczyny braku równowagi 

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracownicy sięgają granic swoich możliwości, aby utrzymać posadę. Boją się zwolnienia, bo wiedzą, jak trudno znaleźć zatrudnienie. Dlatego przyjmują na siebie kolejne obowiązki, zostają do późna w pracy, wykonując pracę za swoich przełożonych czy tez chcą pokazać jak wiele i w jak krótkim czasie mogą zrobić. Tracą na tym inne sfery ich życia - jak rodzina czy hobby, zainteresowania, przyjaciele. Wobec tego powstaje czy taka praca w dłuższej perspektywie może być efektywna? Nieustanna presja ciążąca na pracownikach z pewnością nie motywuje nawet najbardziej poświęcających się swoim obowiązkom. Zbyt długi czas pracy i brak odpoczynku staje się źródłem problemów z koncentracją, bezsenności, ciągłego stresu. W ekstremalnych przypadkach takie podejście może doprowadzić do wielu chorób, a nawet śmierci.

Chesz wiecej informacji na ten temat?

  Zapraszamy na szkolenie Zarządzanie stresem i przciwdziałanie wypaleniu zawodowemu!

<Szczegóły>

W poszukiwaniu harmonii: skutki braku równowagi 

Zaburzenie równowagi pomiędzy sferą prywatną i zawodową, brak czasu na realizację zainteresowań i kontakty międzyludzkie, a także długotrwały stres i przepracowanie, sprawiają że łatwiej się dekoncentrujemy, spada nasza motywacja do pracy i maleje zaangażowanie w obowiązki zawodowe. Zaczyna nam brakować poczucia misji, idei, celu podejmowanych działań. Jednocześnie nadal spędzamy wiele godzin w pracy, nie mając szansy na odreagowanie, zadbanie o siebie, swoją energię, relaks czy czas z bliskimi. To wszystko powoduje, że nasza efektywność znacząco spada, zmniejsza się poziom zaangażowania i lojalności wobec organizacji.

Pracodawcy a idea work –life balance 

Wielu pracodawców podchodzi bardzo poważnie do zagadnienia równowagi pomiędzy pracą a życiem. Wdrażają politykę aktywnego wspierania pracowników w zachowaniu tej równowagi. Dbają o zdrowie pracowników, zapewniają opiekę medyczną, wspierają aktywność fizyczną. Dodatkowo oferują elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu, dofinansowanie żłobków i przedszkoli oraz wiele innych działań wspierających łączenie pracy z życiem osobistym. Idee równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą popularne są obecnie szczególnie w dużych korporacjach, gdzie łatwiej jest wprowadzić np. system telepracy. Wiele dużych organizacji ma własne programy ułatwiające pracownikom stosowanie się do zasad WLB – programy te opracowywane są zazwyczaj przez działy HR lub kadr. Jednym z korporacji aktywnie wdrażających te idee jest IBM , która łączy WLB z zagadnieniami społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Jak powstał work –life balance?

Idea ta jest odpowiedzią pracodawców na potrzeby nowych pokoleń obecnych na rynku pracy. Od przedstawicieli pokolenia Y nie można oczekiwać spędzania kilkunastu godzin w firmie. Dla nich ważna jest odpowiednia ilość czasu wolnego, możliwość rozwijania osobistych pasji. Cenią sobie pracę zdalną lub w elastycznych godzinach. Chcą być wynagradzani za efekt, a nie za czas poświęcony na pracę.

Jednak chęć zachowania harmonii w swoim życiu nie jest wymysłem XXI wieku, założenia work life-balance pojawiły się po raz pierwszy w latach 70 i 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy pracownicy sektora human resources zwrócili uwagę na nastroje pracowników i połączyli je z ilością wykonywanych obowiązków i czasem przeznaczonym na nie. 

Obserwacje przez nich prowadzone pokazały, że wśród pracowników pojawiają się nie pokojące zjawiska takie jak: spadek wydajności, zmniejszenie zaangażowania i kreatywności, niechęć do zmian i brak entuzjazmu, wzrost liczny nieobecności w pracy, zwiększenie zachorowalności na choroby psychosomatyczne czy nerwowe. Niepokojąco wzrosła również liczna rozwodów.

Fakty te tak zaciekawiły naukowców, zarządy firm a nawet władze państwowe, że zaczęto  bliżej przyglądać się zaobserwowanym problemom. Uznano, że uchwycone czynniki są dużym zagrożeniem nie tylko społecznym, ale i gospodarczym. 

Przykładem jak poważanym błędem jest nie zachowanie równowagi życiowej jest Japonia, gdzie zjawisko Karoshi czyli śmierci z przepracowania pochłania tysiące ofiar. 

Wobec tego po wielu badaniach psychologicznych i socjologicznych uznano, że należy wdrożyć mechanizmy zapobiegające zjawisku dysharmonii pomiędzy pracą, a życiem prywatnym trzeba jednak zaznaczyć, że wdrożone procedury miały na celu uświadomić jak groźne bywa zaburzenie czasu pracy, ale także pomoc w ustaleniu priorytetów, wartości i celów. 

Idea jaką wdrożono to work-life balance. W swoich założeniach wydaje się ona prosta. Polega na zachowywaniu właściwych proporcji między czasem poświęconym na pracę a czasem przeznaczonym na odpoczynek i życie prywatne. Ważną rolę do odegrania w procesie budowania życiowej równowagi mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Pierwsi muszą mieć odpowiednie nastawienie do swojej pracy i życia, a także nauczyć się stosować odpowiednie techniki umożliwiające zachowanie dystansu do pracy i redukowania stresu. Jednak większa część odpowiedzialności spoczywa na pracodawcy. To właśnie on powinien dbać o zachowanie dobrej kondycji swoich podwładnych. 

Work –life balance: wymierne korzyści 

Pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na wspieranie idei work-life balance, ponieważ przynosi ona pozytywne rezultaty w kilku obszarach. Oferując dobre warunki pracy, rozwoju zawodowego i możliwość łączenia pracy z życiem prywatnym, firma zyskuje zadowolonych i zmotywowanych pracowników oraz staje się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kandydatów do pracy. Ułatwianie pracownikom godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym zwiększa ich lojalność względem pracodawcy i daje im poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu buduje się wzajemne zaufania, a pracownicy stają się bardziej otwarci i zaangażowani w życie firmy. Dbanie o równowagę między życiem osobistym a zawodowym to także wyznacznik bycia dobrym pracodawcą. Stosowanie takich narzędzi, jak: ruchomy czas pracy, praca z domu lub telepraca, dodatkowe dni wolne na opiekę nad osobą chorą lub niesamodzielną czy płatne urlopy, nie tylko buduje pozytywny wizerunek pracodawcy, lecz również zwiększa motywację pracowników. Skraca także czas, jaki pracownicy sami sobie przeznaczają na przerwy w pracy. Harmonia między pracą a życiem osobistym sprzyja kreatywności, wydajności i motywacji, a więc czynnikom, które obecnie stoją w centrum zainteresowania nie tylko działów HR, ale i całych organizacji.

Czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi, odpoczynek, pasje i możliwość realizacji zainteresowań sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i z energią stawiamy czoła nowym wyzwaniom. Według założeń idei work-life balance, wypoczęty i zrelaksowany pracownik szybciej wykonuje zadania, nie ma problemów z koncentracją, jest bardziej kreatywny i efektywny. Często jednak to sami pracownicy, w pogoni za pieniędzmi i karierą, zapominają o zachowaniu równowagi miedzy pracą a życiem osobistym. Tymczasem do osiągnięcia życiowego sukcesu potrzebny jest umiar i równowaga. Nigdy nie osiągnie spełnienia ktoś, kto żyje tylko pracą, zaniedbując przy tym swoją rodzinę, zdrowie i pasje. Trwały sukces można budować jedynie na odpowiednim balansie pomiędzy tymi sferami. Jest to duże wyzwanie, ale warto je podjąć.

autor: pl

Licencja Creative Commons
WORK-LIFE BALANCE. NOWY TREND CZY KONIECZNOŚĆ? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl