GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyWskazówki, dzięki którym stworzysz perfekcyjną prezentację
MENU

Wskazówki, dzięki którym stworzysz perfekcyjną prezentację


Kategoria: Kurs PowerPoint, Prezentacja danych
28May

 

Prezentacja to nie tylko zestawienie obrazów z minimalną ilością tekstu. Warto poznać kilka reguł, które rządzą tworzeniem i prowadzeniem dobrej prezentacji.

 

Wskazówki- perfekcyjna prezentacja

 

 

 

Wskazówki tworzenia dobrej prezentacji

 

1.    Zacznij od określenie głównego przekazu, pamiętaj, że musi być zrozumiały dla tych, którzy będą go oglądać, bez względu na to co będzie zawierał.

2.    Logika to jedno z ulubionych słów Królowej Nauk jaką jest      matematyka. Struktura każdej prezentacji wynika z naszych potrzeb i treści jakie chcemy w niej pokazać.
Struktura krokowo – liniowa, sieciowa, drzewiasta czy też kombinowana są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych wśród twórców prezentacji.

3.    Dobry szablon i tło – jeśli masz w sobie żyłkę twórcy niczym Leonardo Da Vinci - możesz zastosować własny projekt.

4.    Dobranie kroju pisma i koloru w prezentacji jest równie ważne jak ręka dobrego krawca, u którego szyjemy garnitur. Detale mówią naprawdę wiele, a takim detalem jest czcionka. Pamiętaj: Wielkość nie mniejsza niż 32 pkt., staraj się nie stosować podkreśleń.


5.    Pismo musi tworzyć całość i być jednolite. Najważniejsze informacje piszemy w górnych partiach slajdu. Zastosowanie prostej i niewyszukanej czcionki, doda Twojej prezentacji przejrzystości np. VERDANA. Kolor czcionki zależy głównie od ciebie, ale nie przesadzaj, np. unikaj żółtego (nasz mózg czyta: uwaga osa) i różowego ( i tak nie masz Cadillaca ).

6.    Układ slajdów musi być przejrzysty. Możesz go pogrubić, pochylić, dodać swój kolor lub wycięcie tak by pozostał charakterystyczny. Po prawej stronie wstaw tekst po lewej stronie obrazy.
Możesz zastosować zasadę 10-20-34 czyli 10 slajdów, wyświetlanych nie dłużej niż 20 minut, z czcionką 34 pkt.

7.    Grafika musi być elegancka, a zarazem oryginalna. Na jasne tło dajemy ciemne napisy i odwrotnie, tak by kolor nie działał na oczy oglądających rozpraszająco.

8.    Porządek stanowi w prezentacji jej unikatowość. Tekst piszemy zwięźle, prostym i zrozumiałym językiem. Pamiętaj nie każdy lubi Platona.

9.    Slajdy nie muszą zawierać całej wiedzy, jaką chcesz przekazać.  Zawsze możesz wrzucić animację, dźwięk i video.

10.    Używaj słów „kluczy”. Niech to co mówisz odnosi się do tego co masz zawarte w prezentacji.  Treść jaką przekazujesz musi być uzupełniona danymi, które mają poparcie w faktach.

11.     Nie kopiuj danych z Excela do Power Pointa. To świadczy o braku profesjonalizmu, bądź jak Leon Zawodowiec.

12.     Podczas prezentacji nie czytaj z kartki. To obniża twoją wiarygodność - jako znawcy tematu i jako prowadzącego prezentację. 

13.    Zacznij ją punktualnie, gdyż ta cecha jest domeną ludzi poważnie traktujących swoje obowiązki.

14.    Zawsze miej w zapasie projektor. Niestety technika jest nie zależna od ciebie.

15.    Korzystaj ze sprawdzonego komputera. Nikogo nie będzie obchodzić w jakim stanie jest sprzęt, z którego korzystasz.

16.    Nie baw się długopisem podczas prezentacji, to świadczy o twojej kulturze.

17.    Prezentując temat nie zanudzaj słuchaczy tak zwaną  listą wypunktowaną. Nikt nie chce słuchać punkt po punkcie.

18.    Używaj terminów specjalistycznych z zakresu tematów, o których mówisz, niech humor będzie dopełnieniem zdania.

 

 

 

 

 

Możesz być również zainteresowany:

 

 

 

Licencja Creative Commons
Wskazówki, dzięki którym stworzysz perfekcyjną prezentację by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl