Wykresy w Excelu: wykres wodospadowy
Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel , Wykresy

W poniższym artykule zapoznamy Państwa z tworzeniem wykresów wodospadowych w programie MS Office. Wykres ten inaczej nazywany jest wykresem waterfall. Ten typ wykresu stosujemy, jeżeli chcemy położyć nacisk na wielkość wzrostu lub spadku dla prezentowanej cechy.
Naszym celem jest stworzenie takiego wykresu, który przedstawiałby na początku i na końcu osiągane wartości, natomiast pozostałe wartości wskazywałyby na zmianę dodatnią lub ujemną (rys. 1).
Rys. 1. Wykres wodospadowy
Dane, które zostaną wykorzystane do wykonania tego wykresu znajdują się na rys. 2
Rys. 2. Przykładowe dane
Wykres oparty jest o cztery serie: pierwsza seria to wartość pierwsza i ostatnia, druga seria to dodatnia różnica pomiędzy n-tą a n-1 wartością. Trzecia oznacza ujemną różnicę pomiędzy n-tą a n-1 wartością. Czwarta seria odpowiada za przezroczyste wartości.
Rys. 3. Wartości dla poszczególnych serii
Jeśli chodzi o serię 2 i 3 oraz serię 4 to należy pamiętać o tym, że pierwsza i ostatnia wartość jest równa zero, (bo jest ona zawarta w serii 1).
Tworzenie wykresu wodospadowego
Mając tak przygotowane dane można zrobić wykres wodospadowy. W tym celu należy zaznaczyć serię oraz wstawić wykres kolumnowy skumulowany, czyli z karty Wstawianie z grupy Wykresy należy wybrać kolumnowy skumulowany (rys. 4).
Rys. 4. Wykres kolumnowy skumulowany
Serie danych są w nieprawidłowej kolejności (rys. 5).
Rys. 5. Rezultat wstawienia wykresu
Aby zmienić ich kolejność z karty Projektowanie wybieramy opcję Zaznacz dane. Excel powinien wyświetlić okno Wybieranie źródła danych (rys. 6).
Rys. 6. Wybieranie źródła danych
Następnie zmieniamy kolejność serii w taki sposób, aby seria 4 była przed serią 2. Po zaakceptowaniu zostanie wyświetlony wykres taki jak na rys. 7.
Rys. 7. Wykres po przesunięciu serii
Aby usunąć legendę należy ją zaznaczyć (rys. 8), a następnie kliknąć przycisk Delete.
Rys. 8. Zaznaczona legenda na wykresie wodospadowym
Kolejnym krokiem jest zmiana kolorów poszczególnych serii danych. W tym celu należy zaznaczyć serię danych np. niebieską a następnie z karty Formatowanie z grupy Style kształtów wybrać odpowiednią opcję. Niebieska seria na rys. 1 została zrobiona przy użyciu stylu Intensywny efekt – Akwamaryna, Akcent 5 (rys. 9).
Rys. 9. Wybranie stylu Intensywny efekt - Akwamaryna, Akcent 5
Czerwoną serię na rys. 8 oznaczono kolorem Intensywny efekt, Oliwkowozielony, Akcent 5 natomiast kolor zielony Intensywny efekt, Czerwony, Akcent 5. Miejsce tych kolorów wskazano na rys. 10.
Rys. 10. Kolory użyte w tworzeniu wykresu wodospadowego
Kolor fioletowy powinien być na końcowym wykresie przezroczysty. Aby tak zrobić należy zaznaczyć fioletową serię danych, a następnie z karty Formatowanie z grupy Style kształtów proszę wybrać Wypełnienie kształtu a następnie Brak wypełnienia (rys. 11).
Rys. 11. Opcja braku wypełnienia w Wypełnieniu kształtu
Po wykonaniu tych czynności otrzymujemy wykres wodospadowy (rys. 12).
Rys. 12. Wykres wodospadowy
Powyższy artykuł związany jest z kresem Excel. Jeżeli jesteście państwo zainteresowani szczegółami tworzenia wykresów w programie MS Excel zapraszamy na Kurs Excel w Cognity.
Temat wykresów zostanie omówiony na szkoleniach:
- Kurs Excel Średniozaawansowany
- Kurs Wizualizacja i Prezentacja Danych z MS Excel i MS PowerPoint
- Kurs Excel Wykresy - Prezentacja i Wizualizacja Danych
Artykuły powiązane:
Wykres wodospadowy w MS Excel by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Excel Wykresy - Prezentacja i Wizualizacja Danych - szkolenie z certyfikatem
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Wykres Gaussa w Excelu

Zainteresować Cię może również:
Funkcje MS Excel po angielsku, niemiecku i polsku
