GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyWypalenie zawodowe - przyczyny i objawy
MENU

Wypalenie zawodowe - przyczyny i objawy


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
30Aug

Wypalenie zawodowe nazywane również syndromem wypalenia zawodowego, a także syndromem burnout, stan przejawiający się brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy połączony ze stagnacją w rozwoju zawodowym.

Co sprzyja wypaleniu zawodowemu?

Czynniki przyczyniające się do syndromu wypalenia zawodowego dzielą się na trzy kategorie. Pierwszą z nich są czynniki wewnętrzne, czyli zależne od osobowości. Składają się na nie: stawianie sobie zbyt wygórowanych celów, zbyt duże zaangażowanie w pracę,  nadmierna identyfikacja z miejscem zatrudnienia.  Kolejną kategorią są czynniki związane z samą pracą, np. niejasny zakres obowiązków; nudne, powtarzalne zadania albo brak jasnych celów dla pracownika. Ostatnią z wyróżnionych są czynniki związane z organizacją firmy, na które składa się m.in. duży nacisk na produktywność, brak premii za wykonywane zadania lub częste zmiany wymagań wobec pracownika.

Jak je rozpoznać?

Zdiagnozowanie w początkowych etapach jest nie lada wyzwaniem, wszak początkowe objawy są zbyt łagodne, żeby być pewnym, iż mamy do czynienia stricte z syndromem burnout. Przeważnie zaczyna się od prozaicznego zmęczenia, co równie dobrze można wytłumaczyć przesileniem zimowym lub chwilowymi problemami w życiu osobistym. Z czasem obserwujemy zanikanie entuzjazmu w kierunku wykonywanej pracy połączonego z negatywną oceną osiągniętych wyników. Towarzyszy temu niechęć wobec codziennego uczęszczania do pracy przeplatająca się niekiedy z zaburzeniami koncentracji. Istotną cechą wypalenia zawodowego jest jego powolne z dnia na dzień narastanie. Typowymi objawami są m.in. wyczerpanie fizyczne, bezsenność, zmartwienie, stany depresyjne.

Fazy wypalenia zawodowego

Badacz problemu wypalenia zawodowego Christina Maslach wyróżniła trzy fazy. Pierwsza, zwana stadium wyczerpania emocjonalnego, objawia się odczuciem nadmiernego zmęczenia bez możliwości regeneracji sił. Kolejna, stadium depersonalizacji i cynizmu, wyróżnia się zdystansowaniem do współpracowników, a także klientów lub kontrahentów. W trzeciej fazie, czyli stadium braku poczucia własnych osiągnięć oraz kompetencji w wykonywanej pracy, zauważa się negatywną samoocenę w stosunku do wykonywanej przez siebie pracy połączoną z przekonaniem o braku kontroli nad swoim życiem zawodowym.

Jak sobie z nim radzić?

Kiedy rozważymy sposoby przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, możemy wyróżnić środki doraźne oraz zapobiegawcze. Do pierwszej kategorii można zaliczyć zwierzenie się  członkom rodziny lub przyjaciołom. Doraźnym zabiegiem jest również wykorzystanie okresu urlopu na odpoczynek lub podjęcie wysiłku fizycznego. Sposoby te mają jednak efekty krótkotrwałe, przez co nie przykładają się do rozwiązania problemu. Do radzenia sobie ze zjawiskiem wypalenia zawodowego idealnie odnosi się powszechne powiedzenie "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Podstawą przeciwdziałania jest zrozumienie przyczyn problemu. Umożliwi ono wczesne wykrycie syndromu. Regularne dbanie o kondycję psychiczną oraz utrzymywanie w życiu równowagi zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wypalenia. Dobrym rozwiązaniem jest również partycypacja w szkoleniach oraz warsztatach skupiających się na tematyce radzenia sobie ze stresem w życiu zawodowym.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat Wypalenia zawodowego, zapraszamy na:

 

Licencja Creative Commons
Wypalenie zawodowe - przyczyny i objawy by Cognity is licensed underCreative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl