GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyWywieranie wpływu na ludzi – czyli krótko o presupozycjach
MENU

Wywieranie wpływu na ludzi – czyli krótko o presupozycjach


Kategoria: Kompetencje miękkie w pracy
28Jan

Presupozycje to nic innego jak ukryte znaczenia słów, które musza zostać przyswojone przez mózg w taki sposób, aby wypowiadanie zdanie miało sens. 

Najprościej presupozycję wytłumaczyć na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że do pewnej grup słuchaczy kierujemy zdaniezauważyliście czy coś się we mnie zmieniło? Wypowiedziany przez nas komunikat zwraca uwagę słuchaczy na znalezienie różnic w wyglądzie. 

Co powoduje wystosowanie takiego komunikatu? Obiorcy naszego komunikatu podświadomie zakładają, że  coś musiało się zmienić, chociaż nie koniecznie mogło być to prawdą. Ma to na celu przemycenie do świadomości słuchaczy pewnych faktów. Tego typu pytania realnie mogą wpływać na odbieranie rzeczywistości i mogą powodować różne zmiany w jej odbiorze.  

Presupozycje zastosowane w powyższym przykładzie nazywamy „presupozycjami dotyczącymi świadomości”. Stosujemy wówczas takie słowa jak widzieć, zauważyć, uświadamiać sobie itp. 

Presupozycje – powrót do teorii

Presupozycjesą strukturą lingwistyczną, bazującą na pewnych założeniach, które klarowne są jedynie dla umysłu drugiego rozmówcy, pozostającego w niewiedzy. Nie zawsze są wypowiadane i odbierane świadomie. Osoby mogą przyswajać sobie pewne wiadomości, lecz równocześnie nie zdając sobie z tego do końca sprawy.

Rodzaje presupozycji

Pierwszy rodzaj presupozycji omówiliśmy już na początku artykułu. Drugi i trzeci rodzaj presupozycji dotyczy czasu wraz z jego zmianą. 

W presupozycjach czasu posługuje się takimi wyrażeniami jak: zanim, podczas, w trakcie itp. 

Przykładem takiej presupozycji jest zdanie zanim nauczysz się jeździć dobrze samochodem, trochę czasu musi upłynąć, jednak warto czekać. To zdanie zakłada z góry, że z biegiem czasu nauczysz się jeździć samochodem. 

Innym przykładem którym możemy podać jest Podczas jutrzejszego egzaminu przekonasz się jak będzie trudno zdać. W komunikacie tym podświadomie słyszymy, że będziesz mieć trudności z zaliczeniem egzaminu. 

W grupie presupozycji zmiany czasu używane są takie słowa jak : zacząć, przestać, już, wciąż, nadal. 

Przykładem ta presupozycję tego rodzaju może być pytanie Czy chodzisz wciąż na studia?To pytanie zakłada, że ludzie się zaczynają zastanawiać o tym czy dalej się uczysz, co przekłada się na to że występują pewne powody, które doprowadzają do takich założeń. Takie zdanie może spowodować rozpoczęcie w twojej świadomości negatywnych myśli na temat sensu twojego studiowania. 

Czwarte grono presupozycji nazywane jest „pozornym wyborem”. Jest to bardzo popularny model perswazyjny. Pytanie długo tu będziesz jeszcze stać? Z góry zakłada, że prędzej czy później się ruszysz. Ponadto to pytania stara się wpłynąć od razu na twoje działanie, podczas gdy skuteczniejsze jest wpływanie na myśli lub emocje. 

Piąta grupa presupozycji określana jest mianem „liczb porządkowych”. Gdzie pójdziemy na początku? zakłada, że odwiedzicie zapewne więcej miejsc. Kto chce zjeść ostatni kawałek pizzy? to pytanie z kolei sugeruje, że pizza się kończy i za moment nic już nie zostanie. Ponadto, podanych w przykładzie wyrażeń możemy również stosować takie słowa jak: następny, kolejny.

Ostatni rodzaj presupozycji są to przymiotniki i przysłówki np. jak szybko, jak bardzo, w pełni, do końca. Przykładem takiego zdanie jest Kiedy się zorientujesz, jak bardzo Cię kocham? Takie rodzaje presupozycji są łatwe do odczytania, ponieważ sens zdania jest zawarty dosłownie. 

Licencja Creative Commons
Wywieranie wpływu na ludzi – czyli krótko o presupozycjach by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl