GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyZabezpieczenie danych. Jak przechowywać dane na komputerze żeby ich nie stracić?
MENU

Zabezpieczenie danych. Jak przechowywać dane na komputerze żeby ich nie stracić?


Kategoria: Perfekcyjna Asystentka, Kurs Ochrona Danych Osobowych, Zarządzanie Czasem
19Aug

Dane, które przechowujemy na naszych komputerach są dla nas bardzo cenne i ważne. Nasze komputery, szczególnie te w pracy to kopalnia istotnych informacji.  Jeśli wszystko działa prawidłowo bardzo rzadko zwracamy uwagę na ich prawidłową archiwizację. Warto jednak zabezpieczyć się przed bezpowrotną ich utratą, ponieważ we współczesnym świecie, często to one, a nie sprzęt stanowią największą wartość.

Poniżej przedstawiamy 5 sposobów i zasad, które pomogą nam zabezpieczyć nasz dane i nie utracić ich na zawsze w przypadku nieoczekiwanej awarii.

 

Szyfrowanie danych

Popularność laptopów, tabletów i netbooków sprawiła, że rośnie liczba ich kradzieży, dlatego też na komputerze zawsze powinniśmy włączyć szyfrowanie dysku, na którym są nasze dane, a konto użytkownika zabezpieczone powinno być tak zwanym twardym hasłem. Twarde hasło powinno mieć małe i duże litery, a także cyfry i znaki specjalne takie jak: #, ^, * itp.

 

Antywirusy – czyli jak walczyć ze złośliwym oprogramowaniem 

Wirusy, konie trojańskie, rootkity itd. to jedne z najbardziej popularnych niebezpieczeństw dla naszego komputera. Oprogramowania tego typu potrafią wykraść nam prywatne dane, zaszyfrować, a także usunąć je całkowicie z naszego komputera. W walce z nimi pomocne są nam programy antywirusowe, których posiadanie stało się koniecznością.  Wybór darmowego czy też płatnego antywirusa zależy tylko od nas samych i od naszych potrzeb. 

 

Kopia zapasowa danych

Pomimo, że nasz komputer może, być dobrze chroniony wiele innych rzeczy jest dla niego zagrożeniem np. skok napięcia w gnieździe elektrycznym, którego skutki mogą być drastyczne i spowodować nie odwracalną dla nas utratę danych. Dlatego zawsze powinniśmy kopiować nasze pliki na pamięć przenośną np. dyski czy pamięć USB oraz coraz bardziej popularne dyski wirtualne np. popularną Chmurę

Decydując się na utworzenie kopii zapasowej danych przechowanych na komputerze pamiętajmy o takich kwestiach jak czas i cena.

Popularne płyty CD, DVD lub pamięci USB mają zdolność przechowywania danych od 2 – 10 lat. 

Ograniczeniem także jest cena np. dysków USB o dużej pojemności -korzystniejszym dla nas rozwiązaniem w przeliczeniu na 1 GB będzie zakup dysku zewnętrznego. Podłączony do komputera za pomocą portu USB, współdziała prawie z każdym urządzeniem, a duża pojemność (4TB) pozwala nam na zapisanie dużej ilości danych. 

Jeśli chcemy zaoszczędzić możemy zdecydować się też na dysk wirtualny lub umieszczenie naszych plików w Chmurze. Sprawi to, że będą one bezpieczne i zawsze będziemy mieć do nich dostęp. Usługa ta w większości jednak jest płatna, dlatego też musimy rozważyć, jaka ilość miejsca jest nam potrzebna. 

 

Kopie bezpieczeństwa 

Abyśmy mogli odpowiednio zabezpieczyć dane powinniśmy robić kopię zapasową zgromadzonych plików i zapisać je w kilku miejscach, a także regularnie raz w miesiącu skopiować je na dysk zewnętrzny, dysk USB i dysk wirtualny.

Stosując wyżej wymienione zasady możemy być pewni, że nasze dane będą odporne na nieprzewidziane awarie i ataki zewnętrzne.  

Chcesz wiedzieć więcej o zabezpieczaniu danych zapraszamy na naszego bloga Strefa Wiedzy Cognity.


Polecamy również szkolenia:

 

 

Licencja Creative Commons
Zabezpieczenie danych. Jak przechowywać dane na komputerze żeby ich nie stracić? by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl