GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyZachować prywatność w procesie rekrutacji
MENU

Zachować prywatność w procesie rekrutacji


Kategoria: Kurs Ochrona Danych Osobowych
24Feb

Szukanie pracy to niezwykle ważne wyzwanie, wymagające podjęcia konkretnej strategii działań. Wysoką poprzeczkę stawia narastająca na rynku pracy konkurencja, która przyczynia się do podniesienia wymagań wobec kandydatów. Nie dziwi więc fakt, że aplikanci z dużą determinacją próbują zaistnieć w oczach potencjalnych pracodawców. Można się jednak zastanowić czy zdobycie pracy musi wymagać od nas poświecenia prywatności…?

Kodeks pracy a ochrona danych osobowych 

Kodeks pracy jasno określa, jakich danych osobowych może oczekiwać przyszły pracodawca w procesie rekrutacji. Są to najbardziej podstawowe informacje takie jak: imiona,  nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania. Kluczowe informacje dotyczą wykształcenia oraz przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Podobnie jest z dokumentami; potencjalny przełożony w ramach swoich kompetencji ma prawo oczekiwać uzupełnienia kwestionariusza osobowego, przedstawienia dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kwalifikacje, a także zatrudnienie w roku kalendarzowym, w którym kandydat ubiega się o pracę. Najczęściej wskazane jest także dostarczenie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Wobec niektórych grup zawodowych np. urzędników samorządowych, nauczycieli czy policjantów pracodawca ma prawo wymagać innych dokumentów, np. zaświadczenia o niekaralności. Pozyskiwanie innych danych wymaga zgody aplikującego.

Referencje od pracodawcy 

Niezwykle istotne w ubieganiu się o pracę na danym stanowisku mogą okazać się referencje od poprzednich pracodawców. Jednak jeśli chodzi o tego rodzaju źródła wiedzy o kandydacie nie mogą one być wymagane przez pracodawcę. Udostępnienie referencji powinno być inicjatywą aplikującego, który pozytywnie zaskakując komisję rekrutacyjną  prawdopodobnie zwiększy swoje szanse. Niezgodne z kodeksem etycznym jest zdobywanie wiedzy o kandydacie z jakichkolwiek źródeł bez wiedzy samego zainteresowanego. W praktyce często stosuje się takie wybiegi, zwłaszcza jeśli w byłej firmie aplikującego jest ktoś znajomy. Jednak tego rodzaju subiektywne informacje mogą doprowadzić do sytuacji utraty profesjonalisty, bądź przyjęcia osoby popularnej, lecz nieodpowiedniej na wybrane stanowisko. 

Kwestią leżącą po stronie kandydata jest też udostępnienie zdjęcia w procesie rekrutacyjnym. Wizerunek kandydata jako dodatkowe źródło informacji np. o niepełnosprawności i wyglądzie nie powinien być oczekiwany przez rekrutera. Dołączenie fotografii, podobnie jak referencji może jednak działać na korzyść i warto rozważyć ten pomysł. Chociaż pracodawca nie ma prawa oczekiwać wizerunku, z pewnością dzięki niemu będzie miał bardziej klarowną opinię na temat aplikanta. Po zakończeniu procesu rekrutacji prawo zobowiązuje pracodawcę do ochrony dobra osobistego poprzez nieudostępnianie zdjęcia osobom trzecim, a także wykorzystanie go tylko i wyłącznie w celach rekrutacyjnych. 

Social media w rekrutacji

Nie jest tajemnicą, że wielu pracodawców po otrzymaniu aplikacji zaczyna poszukiwać informacji o kandydatach w najbardziej dostępnym miejscu, tj. w sieci. Warto o tym pamiętać podczas umieszczania na portalach społecznościowych czasem bardzo prywatnych treści i zdjęć. Jeśli niekoniecznie muszą pozytywnie wpływać na selekcję, warto zablokować swój profil dla osób nieznajomych. Oddzielną kwestią są strony takie jak Goldenline, czy Profeo, na których świadomie możemy kreować nasz wizerunek zawodowy. Niestety również takie portale mogą być źródłem wiedzy dla osób niepożądanych, a w skrajnych przypadkach mogą nieść ryzyko kradzieży tożsamości. Nic nie zastąpi racjonalnego myślenia i umiaru – zamieszczanie informacji o sobie w Internecie jest często drogą w jedną stronę. Niech więc znajdzie się tam tylko to co jest konieczne.

Poszukiwanie pracy i związane z tym udostępnianie swoich danych może przynieść wiele korzyści. Nie należy zapominać o drugiej stronie medalu: naturalnym zaistnieniu w bazach wielu firm. Przed wysłaniem aplikacji warto zadać sobie pytanie czy adresat jest wiarygodny, ale także czy przygotowane dokumenty nie mówią więcej niż to jest potrzebne.

Elżbieta Konik

Licencja Creative Commons
Zachować prywatność w procesie rekrutacji by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl