GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyZarządzanie czasem - Zasada pierwszej fizycznej czynności
MENU

Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej fizycznej czynności


Kategoria: Zarządzanie Czasem
10Jun

Bywa, że trafiają nam się zadania, które są nudne lub trudne, lub nielubiane. Bywa też, że trafiają nam się zadania, które są i nudne, i trudne i nielubiane. 

Nie mamy ochoty na takie zadania. Podświadomie odwlekamy czas rozpoczęcia, spychamy je coraz dalej na naszej liście priorytetów lub "chowamy się przed nim".  Wiemy jednak, że prędzej czy później będziemy musieli je wykonać.

Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej czynności fizycznej: dla kogo?  

Zasadę ta mogą z powodzeniem stosować wszyscy - zarówno osoby, które są fanami nowinek technicznych (w tym wypadku przypomnienie o zadaniu następuje przez liczne aplikacje) jak i tradycjonaliści z kalendarzem w ręce. Zadowoleni z efektów stosowania tej zasady będą też osoby zaliczające się do tzw. skowronków czy sów, bo nie ważne, w jaki sposób przypomnimy sobie o zadaniu i w jakim czasie wykonami pierwszą czynność fizyczną z nim związane ważne, że wogule to zrobimy. 

Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej czynności fizycznej: jak ją stosować?  

Podstawową rzeczą jest ‘przybliżenie” do siebie w jakiś sposób zadania, które odwlekamy.

Możemy to zrobić na kilka sposobów, na przykład poprzez położenia na swoim biurku notatek dotyczących danego zadania, oznaczenie przypomnień np. w kalendarzu google lub na poczcie MS Outlook, wpisanie zadania na kalendarza papierowego. 

Przypominacze pozwolą nam wizualizować sobie wykonanie zadania, uświadomić, że mamy już zgormadzone zasoby, a nade wszystko przypomnieć, że zadanie to jest jeszcze do wykonania. W efekcie mamy większe prawdopodobieństwo, że weźmiemy się za pracę. 

Kolejna rzeczą jest wybranie pierwszej fizycznej czynności, którą trzeba wykonać, aby zrealizować postawione przed nami zadanie.

Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej czynności fizycznej: case stady:

Nasz bohater Pan Kowalski ma do sporządzenia zestawienie przygotowanych ofert dla Klientów w maju.Co powinien zrobić, aby wykonać zadanie zgodnie z powyższa zasadą:

  • Dzień przygotować notatki, zapiski i zaznaczyć w kalendarzu przypomnienie o zadaniu
  • Usiąść do komputera i wpisać pierwsze dane dotyczące zestawienia do programu Excel

 

Dalej pójdzie nam już o wiele łatwiej. Gdy zaczniemy pracę nawet tak prostymi czynnościami jak włączenie komputera czy uruchomienie programu – później jest nam prościej zabrać się do cięższych zadań. 

 

Zapraszamy również na naszego Facebooka gdzie możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i radami jak skutecznie planować swój czas. 


Sprawdź pozostałe metody zarządzania czasem:

 Część 1: Dlaczego warto zarządzać czasem?

Część 2: Zarządzanie czasem - Zasada GTD 

Część 4: Zarządzaie czasem - Zasada pierwszej godziny

Część 5: Zarządzanie czasem - Stan flow

Część 6: Zarządzanie czasem - Outsourcing

 

Zobacz też nasze szkolenia z programów wspomagających zarządzanie czasem metoda GTD

 

Możesz być również zainteresowany: 

 

Licencja Creative Commons

Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej czynności fizycznej by Cognity Szkolenia is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl