GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyZarządzanie czasem - Zasada pierwszej godziny
MENU

Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej godziny


Kategoria: Zarządzanie Czasem
11Jun

45 do 60 minut tyle według badań nasz mózg jest aktywny i skoncentrowany, a co za tym idzie wykonywanie pracy koncepcyjnej daje największe efekty. Dlatego też to właśnie pierwszą godzinę naszej pracy warto jak najlepiej i wydajniej zagospodarować. 

Jako podstawową regułę tej zasady można uznać: Co masz zrobić później zrób teraz.

Niestety najczęściej ta pierwsza godzina naszej aktywności w miejscu pracy jest marnowana. Badania wykazują, że nasz poranek w pracy wygląda rutynowo mniej więcej tak:  przychodzimy do pracy o 8.00, robimy kawę, wymieniamy uprzejmości z współpracownikami i opowiadamy o ostatnim weekendzie. Siadamy do biurka i przeglądamy wiadomości medialne, dopijając naszą kawę. O 9.00 otwieramy nasze konto e-mail i przypominamy sobie, że w drodze do pracy zaplanowaliśmy przygotowanie zestawienia, które zajmie nam cały dzień. 

Zarządzanie czasem - zasada pierwszej godziny: dla kogo?  

Zasada ta najlepiej sprawdza się dla osób będących tzw. skowronkami lub inaczej rannymi ptaszkami - czyli tych osób, które najefektywniej wykonują powierzone zadania w godzinach przedpołudniowych.

Zarządzanie czasem - zasada pierwszej godziny: jak ją stosować?

Zasada Pierwszej godziny wskazuje na to by swoją pracę rozpocząć od razu, w szczególności, gdy mamy do wykonania ważne zadanie. W pierwszej godzinie dnia pracy mamy zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że nikt nie przyjdzie do nas by zlecić nam jakąś inną pracę, nie rozdzwonią się telefony, a maile nie będą napływać z duża częstotliwością – jest to spowodowane tym, że inni zazwyczaj zajęci są „rozpoczynaniem dnia”. W efekcie będziemy mogli w spokoju wykonać nasze zadanie lub dokończyć zadanie z dnia wczorajszego.

Dobre rady jak przygotować się do stosowania zasady pierwszej godziny:

  • przez pierwszą godzinę nie sprawdzaj poczty e-mail – skup się zleconym zdaniu;
  • jak pisał Marek Twain „zjedz te żabę” - czyli jeśli pierwszą rzeczą jaką zrobisz po przebudzeniu będzie zjedzenie żywej żaby, najgorsze będzie już za Tobą i nic nie będzie wyglądało aż tak źle, (żaba w tym wypadku to najcięższe/najdłuższe do wykonania zadanie);
  • zjedz śniadanie w domu;
  • miej swoje rytuały - seria porannych rytuałów pozwala przygotować umysł do rozpoczęcia wytężonej pracy.

 

Zapraszamy również na naszego Facebooka gdzie możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i radami jak skutecznie planować swój czas. 

Sprawdź pozostałe metody zarządzania czasem:

Część 1: Wstęp do zarządzania czasem.

Część 2: Zasada GTD - Get things done.

Część 3: Zasada pierwszej fizycznej czynności.

Część 5: Stan flow.

Część 6: Outsourcing.

Zobacz też nasze szkolenia z programów wspomagających zarządzanie czasem metodą GTD

 

Możesz być również zainteresowany: 

 

Licencja Creative Commons
Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej godziny by Cognity Szkolenia is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl