Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej godziny
Kategoria: Zarządzanie Czasem

45 do 60 minut tyle według badań nasz mózg jest aktywny i skoncentrowany, a co za tym idzie wykonywanie pracy koncepcyjnej daje największe efekty. Dlatego też to właśnie pierwszą godzinę naszej pracy warto jak najlepiej i wydajniej zagospodarować.
Jako podstawową regułę tej zasady można uznać: Co masz zrobić później zrób teraz.
Niestety najczęściej ta pierwsza godzina naszej aktywności w miejscu pracy jest marnowana. Badania wykazują, że nasz poranek w pracy wygląda rutynowo mniej więcej tak: przychodzimy do pracy o 8.00, robimy kawę, wymieniamy uprzejmości z współpracownikami i opowiadamy o ostatnim weekendzie. Siadamy do biurka i przeglądamy wiadomości medialne, dopijając naszą kawę. O 9.00 otwieramy nasze konto e-mail i przypominamy sobie, że w drodze do pracy zaplanowaliśmy przygotowanie zestawienia, które zajmie nam cały dzień.
Zarządzanie czasem - zasada pierwszej godziny: dla kogo?
Zasada ta najlepiej sprawdza się dla osób będących tzw. skowronkami lub inaczej rannymi ptaszkami - czyli tych osób, które najefektywniej wykonują powierzone zadania w godzinach przedpołudniowych.
Zarządzanie czasem - zasada pierwszej godziny: jak ją stosować?
Zasada Pierwszej godziny wskazuje na to by swoją pracę rozpocząć od razu, w szczególności, gdy mamy do wykonania ważne zadanie. W pierwszej godzinie dnia pracy mamy zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że nikt nie przyjdzie do nas by zlecić nam jakąś inną pracę, nie rozdzwonią się telefony, a maile nie będą napływać z duża częstotliwością – jest to spowodowane tym, że inni zazwyczaj zajęci są „rozpoczynaniem dnia”. W efekcie będziemy mogli w spokoju wykonać nasze zadanie lub dokończyć zadanie z dnia wczorajszego.
Dobre rady jak przygotować się do stosowania zasady pierwszej godziny:
- przez pierwszą godzinę nie sprawdzaj poczty e-mail – skup się zleconym zdaniu;
- jak pisał Marek Twain „zjedz te żabę” - czyli jeśli pierwszą rzeczą jaką zrobisz po przebudzeniu będzie zjedzenie żywej żaby, najgorsze będzie już za Tobą i nic nie będzie wyglądało aż tak źle, (żaba w tym wypadku to najcięższe/najdłuższe do wykonania zadanie);
- zjedz śniadanie w domu;
- miej swoje rytuały - seria porannych rytuałów pozwala przygotować umysł do rozpoczęcia wytężonej pracy.
Zapraszamy również na naszego Facebooka gdzie możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i radami jak skutecznie planować swój czas.
Sprawdź pozostałe metody zarządzania czasem:
Część 1: Wstęp do zarządzania czasem.
Część 2: Zasada GTD - Get things done.
Część 3: Zasada pierwszej fizycznej czynności.
Zobacz też nasze szkolenia z programów wspomagających zarządzanie czasem metodą GTD
Możesz być również zainteresowany:
- Jak zarządzać sobą w czasie? 5 efektywnych technik.
- Szkolenie z Zarzadzania czasem- technika Pomodoro.
Zarządzanie czasem - Zasada pierwszej godziny by Cognity Szkolenia is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Zarządzanie Czasem z wykorzystaniem MS Outlook
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Przegląd narzędzi do pracy zdalnej

Zainteresować Cię może również:
E-marketing dla startupu
