GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyZasady wizualizacji danych
MENU

Zasady wizualizacji danych


Kategoria: Analiza danych, Prezentacja danych, Wykresy
17Mar

Aby stworzyć atrakcyjną wizualizację danych nie trzeba znać profesjonalnych programów komputerowych, ani być grafikiem. Wystarczy do tego zastosować kilka zasad, które pozwolą na przygotowanie czytelnego i atrakcyjnego wizualnie przekazu.

Przygotowaliśmy podpowiedzi, które zasugerują, na co warto zwrócić uwagę, aby odbiorca z łatwością odczytał przekazywane dane.

 Określ grupę docelową i dostosuj do niej przekaz

Nie każdy zrozumie dane, gdy będą pokazane na wykresie, czy w tabeli. Prawidłowy dobór formatu wizualizacji sprawi, że odbiorca będzie potrzebował mniej czasu i energii na analizę przedstawionych danych.

 Połącz najważniejsze dane

Najbardziej istotne informacje należy łączyć ze sobą oraz umieszczać w zasięgu wzroku odbiorcy.

 Twórz wykresy nadając danym kształt

Analizując i porównując dane, szukając trendów i wyjątków, stwórz z danych wykres, który pokaże kształt danych. Zobacz, czy diagram przekazuje prawdę o danych i opowiada ich historię.

 Wybierz właściwy typ wykresu

W zależności od tego, co chcesz przedstawić, należy wybrać odpowiedni typ wykresu. Do szeregu czasowego nada się wykres kolumnowy, liniowy oraz punktowy, do przedstawienia korelacji – punktowy, do pokazania rozkładu oraz odchylenia – kolumnowy i liniowy. Należy zastanowić się, jaką zależność chcemy pokazać na wykresie.

 Dane geograficzne pokaż na mapie

Informacje, które przedstawiają dane geograficzne umieść na mapie. Wykresy te w czytelny i przyswajalny dla odbiorcy sposób zaprezentują dane, które są powiązane z jednostkami geograficznymi.

 Łącz kilka wizualizacji w wykres panelowy

Do zrozumienia wielowymiarowych danych można wykorzystać wykres panelowy, który przedstawia zestaw podobnych wykresów na pojedynczej tablicy. Takie wykresy są powiązane ze sobą w logiczną całość i mają identyczny wygląd.

 Unikaj częstych błędów

Zawsze zaczynaj oś wykresu kolumnowego od zera. Porównuj tylko powiązane ze sobą dane. Łącz ze sobą tylko powiązane elementy. Czas umieszczaj zawsze na osi X.

 Dbaj o detale, eksponuj ważne dane

Na wykresach oznaczaj tytuły, osie, jednostki i kategorie. W przypadku długich etykiet używaj wykresu słupkowego. Eksponuj najistotniejsze informacje.

 Świadomie dobieraj kolory

Taki sam wykres w zależności od zastosowanych barw może być łatwy lub trudny do odczytania, może wyglądać nowocześnie i profesjonalnie, albo nudno i anachronicznie. Aby prawidłowo dobrać barwy, stosuj odcienie tego samego koloru, nie łącz ze sobą czerwonego oraz zielonego, a aby wyróżnić dane stosuj intensywniejszy kolor.

 Unikaj zbędnych udoskonaleń

Nie formatuj danych w zbędne kształty – uwypuklenia, cienie, 3D itp. Niepotrzebne elementy sprawią, że odbiorca musi łowić informacje.

 Zachowaj odpowiednie proporcje

Żaden element nie może być dominujący, odpowiednio dobrane proporcje sprawią, że odbiorca będzie komfortowo odczytywać wizualizację.

 Weryfikuj to, co widać na wizualizacji

Jako twórca wiesz, co chcesz przekazać odbiorcy za pomocą wizualizacji. Masz świadomość, na co patrzeć i jak odczytać dane. Odbiorca patrzy na wizualizację po raz pierwszy, dlatego warto przekonać się, czy jest ona właściwie interpretowana na kimś, kto nie uczestniczył w jej tworzeniu.

 Inspiruj się innymi wizualizacjami

Obserwuj inne infografiki i wizualizacje danych, zastanów się, które robią na Tobie dobre wrażenie i sprawiają, że myślisz nad ich treścią. Czerp inspiracje z dobrych wzorców.

Mamy nadzieję, że dzięki zawartym powyżej wskazówkom będziesz z powodzeniem i przyjemnością tworzyć atrakcyjne i czytelne wizualizację danych, które z łatwością odczytają odbiorcy.

Aby poszerzyć temat, zapraszamy na kursy:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl