Zasady wizualizacji danych
Kategoria: Analiza danych, Prezentacja danych, Wykresy

Aby stworzyć atrakcyjną wizualizację danych nie trzeba znać profesjonalnych programów komputerowych, ani być grafikiem. Wystarczy do tego zastosować kilka zasad, które pozwolą na przygotowanie czytelnego i atrakcyjnego wizualnie przekazu.
Przygotowaliśmy podpowiedzi, które zasugerują, na co warto zwrócić uwagę, aby odbiorca z łatwością odczytał przekazywane dane.
✔ Określ grupę docelową i dostosuj do niej przekaz
Nie każdy zrozumie dane, gdy będą pokazane na wykresie, czy w tabeli. Prawidłowy dobór formatu wizualizacji sprawi, że odbiorca będzie potrzebował mniej czasu i energii na analizę przedstawionych danych.
✔ Połącz najważniejsze dane
Najbardziej istotne informacje należy łączyć ze sobą oraz umieszczać w zasięgu wzroku odbiorcy.
✔ Twórz wykresy nadając danym kształt
Analizując i porównując dane, szukając trendów i wyjątków, stwórz z danych wykres, który pokaże kształt danych. Zobacz, czy diagram przekazuje prawdę o danych i opowiada ich historię.
✔ Wybierz właściwy typ wykresu
W zależności od tego, co chcesz przedstawić, należy wybrać odpowiedni typ wykresu. Do szeregu czasowego nada się wykres kolumnowy, liniowy oraz punktowy, do przedstawienia korelacji – punktowy, do pokazania rozkładu oraz odchylenia – kolumnowy i liniowy. Należy zastanowić się, jaką zależność chcemy pokazać na wykresie.
✔ Dane geograficzne pokaż na mapie
Informacje, które przedstawiają dane geograficzne umieść na mapie. Wykresy te w czytelny i przyswajalny dla odbiorcy sposób zaprezentują dane, które są powiązane z jednostkami geograficznymi.
✔ Łącz kilka wizualizacji w wykres panelowy
Do zrozumienia wielowymiarowych danych można wykorzystać wykres panelowy, który przedstawia zestaw podobnych wykresów na pojedynczej tablicy. Takie wykresy są powiązane ze sobą w logiczną całość i mają identyczny wygląd.
✔ Unikaj częstych błędów
Zawsze zaczynaj oś wykresu kolumnowego od zera. Porównuj tylko powiązane ze sobą dane. Łącz ze sobą tylko powiązane elementy. Czas umieszczaj zawsze na osi X.
✔ Dbaj o detale, eksponuj ważne dane
Na wykresach oznaczaj tytuły, osie, jednostki i kategorie. W przypadku długich etykiet używaj wykresu słupkowego. Eksponuj najistotniejsze informacje.
✔ Świadomie dobieraj kolory
Taki sam wykres w zależności od zastosowanych barw może być łatwy lub trudny do odczytania, może wyglądać nowocześnie i profesjonalnie, albo nudno i anachronicznie. Aby prawidłowo dobrać barwy, stosuj odcienie tego samego koloru, nie łącz ze sobą czerwonego oraz zielonego, a aby wyróżnić dane stosuj intensywniejszy kolor.
✔ Unikaj zbędnych udoskonaleń
Nie formatuj danych w zbędne kształty – uwypuklenia, cienie, 3D itp. Niepotrzebne elementy sprawią, że odbiorca musi łowić informacje.
✔ Zachowaj odpowiednie proporcje
Żaden element nie może być dominujący, odpowiednio dobrane proporcje sprawią, że odbiorca będzie komfortowo odczytywać wizualizację.
✔ Weryfikuj to, co widać na wizualizacji
Jako twórca wiesz, co chcesz przekazać odbiorcy za pomocą wizualizacji. Masz świadomość, na co patrzeć i jak odczytać dane. Odbiorca patrzy na wizualizację po raz pierwszy, dlatego warto przekonać się, czy jest ona właściwie interpretowana na kimś, kto nie uczestniczył w jej tworzeniu.
✔ Inspiruj się innymi wizualizacjami
Obserwuj inne infografiki i wizualizacje danych, zastanów się, które robią na Tobie dobre wrażenie i sprawiają, że myślisz nad ich treścią. Czerp inspiracje z dobrych wzorców.
Mamy nadzieję, że dzięki zawartym powyżej wskazówkom będziesz z powodzeniem i przyjemnością tworzyć atrakcyjne i czytelne wizualizację danych, które z łatwością odczytają odbiorcy.
Aby poszerzyć temat, zapraszamy na kursy:
- Kokpity Managerskie – wizualizacja
- Excel Wykresy - Prezentacja i Wizualizacja Danych
- Power Query, Power BI, PowerPoint - profesjonalne infografiki
- Wizualizacja i Prezentacja Danych z MS Excel i MS PowerPoint
- Narzędzia do wizualizacji danych (Tableu, Xmind.net, easel.ly, Tagxedo, Canva)
- Synergia elementów wizualizacji, prezentacji i grafiki informacyjnej
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Wizualizacja i Prezentacja Danych z MS Excel i MS PowerPoint - szkolenie z certyfikatem
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Funkcja AGREGUJ

Zainteresować Cię może również:
SUMY.CZĘCIOWE. Zobacz jak działa funkcja programu MS Excel?
