cognity

Myślenie lateralne

Myśleć lateralnie czyli jak? Zapraszamy do zapoznania się z podejściem nazywanym myśleniem w bok lub myśleniem równoległym.

19 grudnia 2016
blog

Myślenie lateralne oznacza kreatywne spojrzenie na świat. Pozwala ono dostrzec nowe możliwości; kolokwialnie mówiąc: rozgryźć problemy poprzez szukanie nowych, alternatywnych rozwiązań. Myśleć lateralnie to myśleć nie tylko w oparciu o logikę, ale przede wszystkim uwolnić się z rutyny i zmienić punkt widzenia, aby skutecznie rozwiązać problem, przed którymi jesteśmy postawieni. 

Edward de Bono – prekursor myślenia lateralnego

Inicjatorem tego podejścia jest brytyjski lekarz Edward de Bono. Termin myślenia lateralnego wprowadził w 1967 roku. Swoje poglądy przedstawił w książce, która przyniosła mu największą sławę – Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom (oryg.The Use of Lateral Thinking).

Edward de Bono pisał o wykorzystaniu procesów myślenia lateralnego do tworzenia nowych idei. Uważał, że cel myślenia lateralnego to wyszukiwanie nowych pomysłów, które są proste, dobre i efektywne. 

Swoje podejście de Bono tłumaczył tym, że umysł człowieka ma wrodzoną skłonność do posługiwania się wertykalnym sposobem postrzegania, który skupia się na myśleniu schematami - dlatego też proste, logiczne myślenie wydaje się o wiele skuteczniejszą metodą. 

Edward de Bono twierdził, że jednym z głównych narzędzi myślenia lateralnego jest poczucie humoru oraz przestrzeganie kilku zasad:

  • Nie stosuj się do zasad, które nie sa założone - nie wyciągaj prostych wniosków opatych na Twoim doświadczeniu
  • Uważaj na etykietki - nie zakładaj, że ludzie naprawdę mają cechy, które chcesz, by mieli
  • Obserwuj szczegóły - wczuj się w inny punkt widzenia 
  • Zerwij z rutyną - wypracowane metody działań blokują Twoje kreatywne rozwiązywanie problemów

Zagadki lateralne

Zagadki lateralne to łamigłówki tak skonstruowane, aby skierować nasz umysł na „ślepą uliczkę”, która nie zawiera rozwiązania. Podejmując się rozwiązania tych łamigłówek możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy nasz umysł działa jednotorowo.

Rozwiązania zagadek zazwyczaj są logiczne, ale nie możemy po prostu kierować się tokiem myślenia zasugerowanym przez zagadkę. Jeśli wyzbędziemy się szukania rozwiązań poprzez schematy realnie wprowadzimy w życie myślenie lateralne. 

Przykład znanej zagadki lateralnej:

Zagadka opowiada o zamożnym Kupcu i jego pięknej córce, na której wykształcenie nie szczędził on pieniędzy.  

"Aleksander Piotrkowski mieszkał w domu z ogrodem. Nadszedł czas nieudanych interesów i kupiec popadł w długi. Kiedy w słoneczne popołudnie siedzieli z córką w ogrodzie przyszedł wierzyciel. Popatrzył na dziewczynę - była ładna i podobno mądra, zaproponował więc dziwną transakcję.
- Włożę do woreczka dwa kamyki z alejki – czarny i biały. Jeżeli wyciągniesz biały – mówi do dziewczyny, daruję ojcu długi, a ty jesteś wolna. Ale jeżeli wyciągniesz czarny kamyk, wtedy daruję ojcu długi, a ty wyjdziesz za mnie za mąż. 

Znając sytuację ojca i nieustępliwość wierzyciela, dziewczyna zgodziła się. Zobaczyła jednak, że wierzyciel wkłada ukradkiem do woreczka dwa czarne kamyki.

Co ma zrobić, żeby wyjść z tej sytuacji zwycięsko nic nie mówiąc o oszustwie?”

Jesteśmy ciekawi, czy uda Ci się rozwiązać poprawnie tę zagadkę lateralną.

Jeśli znasz odpowiedź, prześlij ją na nas na adres: biuro@cognity.pl a otrzymasz naszą firmową podkładkę pod mysz. 

Podkładka czeka na pięć pierwszych osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi. Termin zgłaszania odpowiedzi upływa 31. sieprnia 2015. 

Jeśli chcesz poćwiczyć swoje myślenie lateralne polecamy Ci też inne łamigłówki lateralne dostępne TUTAJ.

icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments