Numer tygodnia w Excelu
W dzisiejszym odcinku coś bardzo potrzebnego dla użytkowników Excela, którzy potrzebują wyznaczyć z wskazanej daty numer tygodnia, często też w połączeniu z rokiem. Dla wielu branż w tym np. kadrowo – księgowej oraz w firmach produkcyjnych często spotyka się model rozliczania realizacji projektów czy partii w oparciu o numer tygodnia. Dla pracowników biurowych znane są kalendarze papierowe, naścienne czy biuwary, które mają opisane tygodnie nie tylko świętami, ale też zawierają informacje jaki aktualnie mamy numer tygodnia, licząc od początku roku.
Jednak sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje, gdyż Nowy Rok nie zawsze zaczyna się od poniedziałku, a czasami wypada w różne dni tygodnia. Powoduje to mały kłopot w interpretacji kiedy tak naprawdę zaczynamy naliczanie pierwszego tygodnia #1. Czy w sytuacji gdy w sobotę lub piątek wypadnie Sylwester to niedziela jest pierwszym tygodniem czy dopiero liczymy od następnego pełnego?
Metody liczenia numeru tygodnia w Excelu
Możemy spotkać różne metody liczenia, a ich paradoks wynika właśnie z zakwalifikowania 1 dnia roku.
Zgodnie z europejskim systemem numerowania tygodni (nazywanym też normą ISO 8601):
- tydzień zaczyna się od poniedziałku i kończy na niedzieli;
- pierwszym tygodniem roku jest ten, który zawiera pierwszy czwartek w roku.
Zwróć uwagę na powyższe dwie różne karty miesięczne z kalendarza za 2014 i 2015.
Niby ten sam dzień – ostatni dzień roku, a okazuje się, że dla roku 2014 numer tygodnia już jest #1 czyli tak naprawdę już nalicza dla 2015 roku! Ostatni dzień dla roku 2015 zwraca nam #53 numer tygodnia. Tak więc prozaicznie prosta rzecz, ta sama data daje nam zupełnie inną liczbę, w zależności od rocznika.
Jak poprawnie obliczać numer tygodnia w Excelu?
Mamy do dyspozycji dwie funkcje NUM.TYG oraz ISO.NUM.TYG
Dla wskazanej daty zwracają numer tygodnia, jednak funkcja z symbolem ISO oblicza to zgodnie z International Organization for Standardization.
Przykłady użycia funkcji z symbolem ISO
ISO.NUM.TYG(DATA(1982;11;26))
ISO.NUM.TYG("6/14/2002")
Składnia funkcji z symbolem ISO
ISO.NUM.TYG(data)
data – data, dla której ma być określony numer tygodnia (w systemie ISO). Musi być odwołaniem do komórki zawierającej datę, liczbę lub funkcję zwracającą typ daty.
Dla pierwszego przykładu zastosowaliśmy zagnieżdżoną funkcję DATA, wtedy mamy większe bezpieczeństwo, gdy ktoś wpisze datę w złym formacie.
Reasumując:
Jeśli więc pierwszy czwartek przypada po 4 stycznia, to w wynikach funkcji ISO.NUM.TYG dni od 1 do 3 stycznia mogą należeć do tygodnia 52 lub 53.
Jeśli natomiast pierwszy czwartek przypada przed 4 stycznia, to w wynikach funkcji ISO.NUM.TYG dni od 29 do 31 grudnia poprzedniego roku mogą należeć do tygodnia 1.
Gdy pierwszy czwartek przypada 4 stycznia, to w wynikach funkcji ISO.NUM.TYG dni od 29 do 31 grudnia poprzedniego roku będą należeć do tygodnia 52, a dni od 1 do 7 stycznia bieżącego roku będą należeć do tygodnia 1.
Dla funkcji NUM.TYG() wystepuje dodatkowy parametr – gdzie określamy od jakiego dnia tygodnia zaczynamy naliczanie pierwszego tygodnia roku. Zazwyczaj jest to poniedziałek dla Polski. Opcja pod numerem 21 – działa podobnie jak ISO.