GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyExcel Samouczek - Czym są daty i godziny dla Excela i jak szybko je wstawiać do komórki
MENU

Excel Samouczek - Czym są daty i godziny dla Excela i jak szybko je wstawiać do komórki


Kategoria: Kurs Excel, Skróty, Analiza danych
3Sep

W Excelu często musimy stosować operacje na datach. Z tego wpisu dowiemy się jaka jest najstarsza data, na której możemy pracować w tym programie oraz w jaki sposób szybko wstawić bieżącą datę i godzinę za pomocą skrótów klawiaturowych.

 

Chcesz więcej informacji na ten temat?

  Zapraszamy na szkolenie Excel Przekrojowy Podstawowy w Twoim mieście!


 

Liczby w programie Excel przechowywane są  jako liczby całkowite, a godziny jako ułamki dziesiętne. Dzięki temu, program ten może przeprowadzać takie operacje jak dodawanie, odejmowanie lub porównywanie dat i godzin w taki sam sposób, jak na wszystkich innych liczbach. 

Liczba porządkowa 1 reprezentuje datę 1900-01-01, dlatego w Excelu nie ma możliwości przeprowadzania operacji na wcześniejszych datach. 

Godziny są przechowywane jako liczby dziesiętne z zakresu od 0,0 do 0,99999, gdzie 0,0 reprezentuje godzinę 00:00:00, a 0,99999 godzinę 23:59:59. 

Liczby całkowite reprezentujące daty i ułamki dziesiętne przedstawione jako godziny mogą być łączone w liczby mające część całkowitą i część dziesiętną.

Na przykład liczba 32211,56002 reprezentuje datę i godzinę 1988-03-09 13:26.

Uwaga! w Przypadku komputerów Macintosh numer seryjny 1 odpowiada 1904-1/2 godziny 12:00:00 A.M., które są przechowywane w postaci liczb dziesiętnych między.0 i.99999, gdzie.0 jest 00:00:00 a 23:59:59 jest.99999. 

Wstawianie statycznej daty lub godziny

Aby wstawić:

Bieżącą datę       Wystarczy zaznaczyć komórkę i nacisnąć klawisze CTRL+;

Bieżącą godzinę       Trzeba zaznaczyć komórkę i nacisnąć klawisze CTRL+SHIFT+;

Bieżącą datę i godzinę      Zaznaczamy komórkę i naciskamy klawisze CTRL+; oraz naciśnij klawisz SPACE, a następnie klawisze CTRL+SHIFT+;.

 

Możesz również być zainteresowany: 

 

Licencja Creative Commons
Excel Samouczek - Czym są daty i godziny dla Excela i jak szybko je wstawiać do komórki by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl