GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFormatowanie niestandardowe w Excelu
MENU

Formatowanie niestandardowe w Excelu


Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel
5May

Pracują w arkuszu kalkulacyjnym Excel możemy wykorzystywać wiele narzędzi przygotowanych przez Microsoft do usprawnienia naszej pracy. Jednym z nich jest zastosowanie formatowania niestandardowego. Pozwoli nam ono na wyświetlanie zwartości komórki na żądany sposób. 

Poniżej prezentujemy kilka przykładów, w których wykorzystano możliwości formatowania niestandardowego w arkuszu kalkulacyjnym. 

Formatowanie wielkich liczb w Excelu

Celem naszego pierwszego zadania jest sformatowanie komórek z kolumny B w taki sposób, aby liczby były wyświetlane w milionach np. 2400000 = 2,4 mln zł. Część zrzutu ekranu przedstawiono na rys. 1.

rys 1

Rys. 1. Lista samochodów wraz z fikcyjnymi cenami

Pierwszym etapem jest zaznaczenie kolumny B, następnie proszę kliknąć na nią PPM i z menu kontekstowego wybrać Formatuj komórki (rys. 1).

rys 2

Rys. 2. Opcja Formatuj komórki

Z okna dialogowego Formatowanie komórek należy wybrać Niestandardowe a następnie skasować pole tekstowe Typ. Dzięki temu zabiegowi efekt będzie taki, jak na rys. 3.

rys 3

Rys. 3. Formatowanie niestandardowe

Aby zrealizować cel, proszę wpisać 0  ,0” mln zł” (słownie: zero, spacja, spacja, przecinek, zero, cudzysłów, spacja, litera m, litera l, litera n, spacja, litera z, litera ł, cudzysłów). Liczba zero jest symbolem dowolnej liczby. Podwójna spacja pozwala na skrócenie zapisu np. 6000000 do 6, natomiast tekst w cudzysłowie umożliwia  dodanie stałego tekstu do komórki. Końcowy wygląd przedstawia rys. 4.

rys 4

Rys. 4. Końcowy efekt zadanie formatowanie wielkich liczb

Formatowanie dat w Excelu

Celem drugiego zadania, na którym będziemy ćwiczyć formatowanie niestandardowe w Excelu jest sformatowanie kolumny D tak, aby była podana pełna nazwa dnia tygodnia, i po przecinku data w postaci dnia, skróconej nazwy miesiąca oraz roku np. 2010-02-04 będzie wyglądać następująco: czwartek, 04 lut 2010.

rys 5Rys. 5. Lista osób wraz z datami zatrudnienia

Podobnie jak w pierwszym zadaniu należy zaznaczyć kolumnę z datą zatrudnienia, kliknąć na nią PPM oraz z menu kontekstowego wybrać opcję Formatuj komórki (rys. 6).

rys 6

Rys. 6. Lokalizacja polecenia Formatuj komórki w menu kontekstowym

Kolejny etap to w oknie dialogowym Formatowanie komórek na karcie Niestandardowe w polu tekstowym Typ proszę wpisać następujący ciąg znaków: dddd, dd mmm rrrr (rys. 7).

rys 7

Rys. 7. Formatowanie dat

Poniżej przedstawiono sposoby formatowania dat:

rys 8

 

Autorem artykułu jest Grzegorz Plak- trener Cognity.


Licencja Creative Commons
Formatowanie niestandardowe w arkuszu kalkulacyjnym by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl