GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzy5 wskazówek dla początkujących programistów VBA
MENU

5 wskazówek dla początkujących programistów VBA


Kategoria: Kurs VBA, Kurs Excel, Samouczek Excel
17Nov

Gdy zaczynasz swoją przygodę z programowaniem w VBA, nikt nie wymaga od ciebie cudów. Wręcz przeciwnie – pomoc jest wskazana. Zapoznaj się więc z 5 wskazówkami Cognity jak i programuj bez przeszkód w VBA! 

 

Stosowanie wielu modułów

Moduł jest zbiorem procedur, instrukcji, deklaracji, które są przechowywane razem pod jedną nazwą i wykorzystywane przez program lub inny moduł. Jeżeli nasz kod będzie zawierał wiele skomplikowanych procedur, najlepiej umieścić je w oddzielnych modułach, do których będzie się odwoływał główny program. To zwiększa przejrzystość i zrozumienie kodu oraz ułatwia operowanie na nim.

 

Używanie instrukcji Option Explicit

Aby uniknąć błędów niepoprawnego wpisania nazwy zmiennej, używamy Option Explicit. Instrukcja ta wymusza deklaracje wszystkich zmiennych w danym module. Musi wystąpić przed wszystkimi procedurami, a wszystkie zmienne muszą być zadeklarowane przy użyciu rozkazów Dim, Private, Public, ReDim lub Static. Gdy jakaś zmienna będzie niezadeklarowana, wystąpi błąd podczas kompilacji.

 

Deklarowanie zmiennych w osobnych liniach kodu

Dobrą praktyką jest deklarowanie każdej zmiennej w osobnej linii edytora. Kod jest nie tylko przejrzysty, nie trzeba biegać wzrokiem po całym edytorze, ale także zapobiega to błędnej deklaracji zmiennych. Dodatkowo przy każdej zmiennej możemy wpisać krótki komentarz – co to jest i co z tym zrobimy.

 

Stosowanie krótkich nazw zmiennych

Nazwa powinna dobrze opisywać rolę, jaką pełni zmienna w procedurze. Jednak jej długość może być problemem, jeżeli będziemy często ją stosować w kodzie. Nazwa powinna być na tyle krótka, aby użytkownik mógł zrozumieć sens zmiennej, nie przypadkowa i najlepiej w jednym języku.

 

Komentowanie kodu

Jak już wcześnie zostało wspomniane, komentarz pełni rolę informacyjną. Tym bardziej, jeżeli tak się zdarzyło, że mamy wiele instrukcji w jednym module. Wtedy ważną rzeczą jest opisanie poszczególnych czynności. Komentarze mogą przybierać formę ogólnego opisu programu (do czego służy, jaki jest jego cel), poszczególnych modułów czy pojedynczej linijki kodu.

 

Chcą rozpocząć swoją przygodą z VBA zapoznaj się także z: 

 

Praktyczną wiedze o tym jak pracować z językiem VBA w Excelu znajdziesz również na:

 

Licencja Creative Commons
5 wskazówek dla początkujących programistów VBA by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl