cognity

Mowa ciała: czyli co zrobić z rękami w czasie prezentacji?

Prowadzenie prezentacji szczególnie dla początkujących mówców jest bardzo stresujące. Jest to spowodowane tym,że na efektywne wystąpienieskłada się wiele czynników: nie tylko to co mówimy, ale także to jak mówimy i jaka jest nasza mowa ciała. Właśnie mowa ciała jako pierwsza decyduje o tym czy przyciągniemy do siebie odbiorców czy ich odtrącimy. Kluczowym elementem, na który jako pierwszy zwracamy uwagę jeśli chodzi o mowę ciała są ręce. Co w taki razie powinny robić i przekazywać nasze ręce w czasie dobrej prezentacji?

25 października 2017
blog

Mowa ciała w prezentacji: Bądź otwarty!

Ułożenie rąk może przekazać bardzo dużo jeśli chodzi o naszą osobę. Istnieją przekazy pozytywne i negatywne. Negatywnie na naszą prezentację może wpłynąć np. trzymanie rąk w kieszeni spodni, może to sugerować, że ukrywamy nasze emocje. Podobnie działają splecione ręce na piersi – taki gest sugeruje słuchaczom nasze negatywne nastawienie, naszeobawy oraz reakcje obronną. Również trzymanie dłoni ukrytych za plecami działa negatywnie na naszego odbiorcę i pokazuje nasze zdenerwowanie. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie otwartej postawy ciała to jest prostychramion, trochę rozchylonychoraz lekko podniesionych, pozostających w naturalnej pozycji. Ważnym elementem są dłonie, których czubki powinny być skierowane w stronę widowni. Dzięki temu zachowamy pozycje, która sprawi, że odbiorcy pomyślą o nas jako o osobie otwartej, pewnej tego co mówi i kompetentnej. 

Mowa ciała w prezentacji: jak nie pokazywać stresu?

Każde działanie w czasie prezentacji, kiedy nasze dłonie dotykają jakieśczęści naszego ciała np. drapanie się po twarzy, pocieranie rąk, pokazują naszą niepewność. Ludzie używają takich ruchów aby dodać sobie otuchy i zmniejszyć zdenerwowanie w czasie wystąpienia. Niestety okazuje się,że działają one w odwrotny sposób. 

Jak w efektywny sposób zniwelować pojawiający się stres aby nasz odbiorca nie zorientował się co przeżywamy a przy okazji odpowiednio użyć naszych rąk?

Wykorzystaj wskaźnik lub mikrofon, którego używasz w czasie prezentacji albo chociaż zwykły długopis. Trzymaj go w dłoniach, co zabezpieczy cie przed wykonywaniem stresowych ruchów rękoma lub staniu w nienaturalnej pozycji. Dodatkowo w momencie pojawienia się stresu możesz ścisnąć trzymany przedmiot i przekazać na niego trochę swojej niepewności. 

Mowa ciała w prezentacji: zobrazuj co mówisz

Istnieją ruchy, który możemy użyć w czasie prezentacji, aby zobrazować to co mówimy. Możemy pokazać naszym odbiorcom wymieniane przez nas obiekty lub kwestie, pokazując od prawej strony do lewej poprzez środek nasze trzy punkty wypowiedzi. Dodatkowo lekko podnosząc ton naszego głosu sprawimy, że zostaną one lepiej zapamiętane.

Obrazowanie tego co mówimy za pomocą rąk może występować także w innej postaci np. poprzez kierowanie rąk delikatnie w stronę słuchaczy na poziomie naszego brzucha, co sprawi, że nasi widzowie lepiej odbiorą dane informacje. Dzięki ruchom rąk nasz odbiorca podąża za tym co mówimy, wiec musimy pamiętać aby były one zsynchronizowane z naszymi słowami. Powtarzanie tych czynności parę razy w czasie prezentacji sprawi, że zachowa ona oczekiwany porządek oraz przejrzystość dla słuchaczy.

Prowadzenie prezentacji: przygotuj się do wystąpienia

Na zakończenienależy zwrócićuwagę na fakt, że mowa naszego ciała często jest automatyczna, a w sytuacjach stresujących ciężka do kontrolowania. Wcześniejsze treningi przed lustrem mogą pomóc nam wyćwiczyć  ruchy rąk oraz zapewnićwiększa pewność siebie. Pamiętajmy też, że stres związany z wystąpieniem publicznym najwyższy poziomosiąga przed samym wydarzeniem i na początku jego trwania. Najważniejszą jednak kwestią jest odpowiednie przygotowanie do prezentacji, które zdecydowanie zmniejsza nasz niepokój i pomaga stać się bardziej pewnym tego co robimy oraz mówimy.

AUTOR: Monika Pikor

icon

Formularz kontaktowyContact form

Imię *Name
NazwiskoSurname
Adres e-mail *E-mail address
Telefon *Phone number
UwagiComments