GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyFunkcje daty i czasu - Excel
MENU

Funkcje daty i czasu - Excel


Kategoria: Kurs Excel
26Apr

Funkcja Data przydaje się w momencie, w którym do Excela dostarczamy dane za pomocą np. odwołań do komórek, kiedy arkusz nie rozpoznaje formatu daty w określonej postaci  RRRRMMDD. Funkcję można przekonwertować również na części pierwsze, czyli Rok, Miesiąc, Dzień.

Data i czas Excel

W pierwszym przykładzie przedstawione zostanie zastosowanie rozłożenia na liczby naturalne roku, miesiąca i dnia z pełnej daty. Żeby funkcja działała poprawnie, pamiętać należy, aby komórki, w których znajdują się daty określone były w formacie RRRRMMDD.

 

Chesz wiecej informacji na ten temat?

  Zapraszamy na szkolenie Excel Średniozaawansowany w Twoim mieście!

<Szczegóły>

 

 

 

Utworzyć należy dodatkowe kolumny z podziałem Roku, Miesiąca i Dnia.

Kolejnym krokiem jest wpisanie określonej formuły, czyli =ROK otwieramy nawias, zaznaczamy komórkę z datą, zamykamy nawias i zatwierdzamy. Częstym w tym przypadku błędem jest niezastosowanie zmiany formatu komórki z formatu daty na ogólny. Formuła poda poprawne wartości tylko przy zastosowaniu formatu komórki jako ogólne.

Dla formuły miesiąc działamy tak jak w przypadku poprzedniej, wpisujemy =MIESIĄC. Formuła określa liczby od 1 (styczeń) do 12 (grudzień).

 Tak samo dla funkcji dzień, wprowadzamy =DZIEŃ, funkcja określa liczby od 1 do 31.

Z utworzonych kolumn roku, miesiąca i dnia, funkcja Data umożliwia utworzenie pełnej daty. Najczęściej jest potrzebna kiedy kopiowane dane nie spełniają warunków daty w jednej komórce. Korzystamy z tego samego wzoru, wprowadzając =DATA. Aby funkcja zadziałała poprawnie, potrzebujemy trzy składowe które wyświetlają się po wpisaniu funkcji (rok, miesiąc, dzień).

W poniższym przykładzie =DATA(E2;F2;G2) ważne, aby wprowadzać określone komórki danych pojedynczo i rozdzielać je średnikiem, po przeciągnięciu komórek funkcja nie zadziała.

Poniżej przykład prawidłowo zastosowanej funkcji Data.

Data nie określa tylko dnia, miesiąca i roku, Excel w ciągach liczb rozpoznaje daty i umożliwia zastosowanie na nich wiele operacji, np. obliczanie liczby dni, miesięcy, lat lub określenie liczby godzin, minut, sekund pomiędzy dwiema datami.

Aby doskonalić umiejetności w programie Excel, polecamy:

 

Autor: Ewelina Lipka

 

Licencja Creative Commons
Funkcje daty i czasu - Excel - Excel Cognity is licensed underCreative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl