GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyJak używać funkcji SUMA.JEŻELI
MENU

Jak używać funkcji SUMA.JEŻELI


Kategoria: Samouczek Excel , Kurs Excel, Analiza danych
12Mar

Kurs Excel zawiera w swoim programie omówienie funkcji, które upraszaczają przeprowadzanie operacji matematycznych. Funkcja SUMA.JEŻELI służy do sumowania komórek, które spełniają odpowiednie kryteria. W artykule przedstawimy zastosowanie tej funkcji programu Microsoft Excel poprzez rozwiązanie dwóch przypadków – w końcu ćwiczenia są najlepszą formą nauki.

Składnia funkcji: SUMA.JEŻELI(gdzie szukamy; czego szukamy; co sumujemy)

Obowiązkowy argument gdzie szukamy, jest zakresem komórek, które ma oszacować funkcja. Opcjonalnego argumentu co sumujemy używamy, gdy chcemy wskazać konkretne komórki do zsumowania, wtedy gdy komórki z gdzie szukamy spełnią określone kryteria. Jeżeli pominiemy argument co sumujemy, to funkcja sumuuje wszystkie komórki z gdzie szukamy.  

Opis: Zakres (pierwszy argument funkcji – gdzie szukamy) to obszar, w którym poszukujemy elementu, który spełnia odpowiednie kryteria (drugi argument funkcji – czego szukamy). Sumowany zakres (trzeci argument funkcji – co sumujemy), to obszar, który chcemy zsumować.

Jak używać w programie Excel Suma Jeżeli ?

Case nr 1:

Oblicz całkowitą wartość sprzedaży dla poszczególnych kategorii samochodów.

Część danych źródłowych przedstawiona jest na Rys. 1. W poszczególnych kolumnach są zawarte dane informacje: Imię, Nazwisko właściciela, Kategoria, Sprzedany produkt czyli model samochodu oraz jego Cena.

Rys. 1. Część danych źródłowych dla przykładów

Rozwiązanie zadania polega na ustaleniu czego będziemy szukać (w tym przypadku konkretnej kategorii), gdzie będziemy szukać (kategorie znajdują się w kolumnie D) oraz co będziemy sumować (cenę z kolumny F). Częściowe rozwiązanie zadania przedstawione jest na Rys. 2. Na załączonym poniżej rysunku w komórce I2 przedstawiono poprawny zapis formuły dla naszych danych oraz w nastepnych komórkach ukazano sumę cen poszczególnych kategorii samochodów z całej tabeli danych. Marka Seat, która w zbiorze występuje 3 razy (ceny: 85 000 zł, 81 000 zł, 56 000 zł co łącznie daje sumę 222 000 zł – komórka I4).

Rys. 2. Łączna wartość sprzedaży w podziale na kategorie
Chcesz więcej informacji na ten temat?
  Zapraszamy na szkolenie Excel Średniozaawansowany!
Szczegóły >>

 

 

Case nr 2:

Oblicz całkowitą wartość sprzedaży dla produktów, których cena jest mniejsza niż 75 000 złotych.

Pierwszym argumentem jest zakres z cenami (kolumna F), w kryteriach wskazujemy na cenę <75000, natomiast trzeci argument funkcji pomijamy, ponieważ jest identyczny z pierwszym. Na rysunku 3 w komórce H2 jest poprawny zapis formuły dla naszego rozpatrywanego przypadku.

Rys. 3. Łączna wartość sprzedaży dla produktów, których cena jest mniejsza niż 75 000 zł

Uwagi:

  • do funkcji SUMA.JEŻELI nie można przypisać argumentu, który posiada więcej niż 255 znaków,
  • zakres nie musi być identycznego rozmiaru co sumowany zakres.

Odpowiednio zastosowana funkcja SUMA.JEŻELI w programie MS Excel może znacznie ułatwić wykonywane przez nas zadanie jeśli poszukujemy sumy komórek spełniających dane kryteria. Już teraz pobierz plik ćwiczeniowy i zobacz zastosowanie tej funkcji w praktyce:

 

Autorem artykułu i pliku do ćwiczeń jest Trener Cognity – Grzegorz Plak. 


Możesz być rownież zainteresowany:
 

Inne wpisy na temat MS Excel:

 

Licencja Creative Commons
Funkcja SUMA.JEŻELI by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl