Szkolenie Efektywne Biznesowo - Model SEB w praktyce
Kategoria: HR a proces szkoleniowy

Realizacja szkoleń jest skomplikowanym procesem zorientowanym na osiągnięcie określonych celów. Istotnym ogniwem z punktu widzenia organizatorów jest ocena rezultatów przeprowadzanych przedsięwzięć. Model SEB (Szkolenie Efektywne Biznesowe) jako innowacyjne narzędzie metodologiczne, pozwala na zarządzanie projektami szkoleniowo – rozwojowymi w sposób gwarantujący efektywność biznesową.
Model SEB – opłacalna inwestycja
Model SEB jest stosunkowo nowym narzędziem badania skuteczności szkoleń i dzięki kompleksowości proponowanego rozwiązania zasługuje na szczególną uwagę.
Strategia ta powstała w oparciu o najpopularniejsze dotąd modele zarządzania szkoleniami, tj. Czteropoziomowy Model Oceny Efektywności Kirkpatricka i Model Procesu Leslie Rae.
Zaletą SEB jest to, że obejmuje aż trzy obszary badań: opis etapów realizacji szkolenia, charakterystykę oceny jego skuteczności, a także funkcje, jakie mają do spełnienia poszczególni partnerzy procesu szkolenia.
Wdrożenie modelu jest rzeczywistą inwestycją w rozwój ludzi, a nie – jak to się zdarza -„wydawaniem” na szkolenia.
Funkcje modelu SEB
Omawiane narzędzie pełni dwie najistotniejsze funkcje.
Przede wszystkim jego zastosowanie przyczynia się do podniesienia standardu jakości realizowanych szkoleń. Może stanowić swoisty wzorzec dla organizatorów procesu szkoleniowego, ponieważ dostarcza szczegółowej wiedzy na temat podziału ról, najważniejszych działań oraz narzędzi do realizacji programu i ewaluacji.
Ponadto model SEB jest cennym wsparciem przy projektowaniu procesu badania efektywności podjętych działań szkoleniowych. Dzięki jego specyfice, łatwo jest zaprezentować rezultaty szkoleń np. w ramach raportów dla zarządu.
Korzyści stosowania Modelu SEB
Oprócz wymienionych funkcjonalności, daje się zauważyć jeszcze kilka innych korzyści, jakie płyną z wdrożenia założeń omawianego modelu. Zdaniem praktyków SEB bardzo dobrze sprawdza się podczas przeprowadzania analizy potrzeb szkoleniowych, a w dalszej kolejności także przy opracowaniu strategii szkoleniowej.
SEB a projekt szkoleniowy
Ponadto, model jest przydatny w sytuacji realizowania wielu szkoleń jednocześnie. Pomaga zorganizować procedury w ramach jednego systemu, co znacznie polepsza ich koordynację oraz zgodność z założonymi celami. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału ludzi i środków finansowych. Wymienione cechy modelu przyczyniają się do wzrostu efektywności szkoleń oraz budowania profesjonalnego wizerunku firm szkoleniowych, korzystających z tego narzędzia.
Model Szkoleń Efektywnych Biznesowo dostarcza kompleksowej procedury organizowania procesów szkoleniowych. Jego struktura jest prosta i logiczna, a to powoduje, że łatwo ją wprowadzić i modyfikować w zależności od potrzeb. Jego uniwersalność sprawia, że może być wykorzystywany w organizacjach o różnym charakterze. Bogaty zasób proponowanych narzędzi ułatwia adaptację modelu do swoich potrzeb. Rezultatem zastosowania modelu SEB jest widoczny wzrost skuteczności prowadzonych działań, ale także satysfakcji z inwestycji w realny rozwój biznesu.
Autor: Elżbieta Konik
Szkolenie Efektywne Biznesowo - Model SEB w praktyce by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Proces szkoleniowy w Cognity

Zainteresować Cię może również:
9 korzyści ze znajomości programu Excel
