Szkolenie Word - Automatyczny spis treści? Nic prostszego!
Kategoria: Kurs Word,

Mimo, że teoretycznie powinno to być intuicyjne, w sytuacji gdy trzeba zrobić spis treści pracy magisterskiej czy licencjackiej, często pojawia się problem. Wstawienie go nie do końca jest sprawą banalną jednak da się to zrobić szybko i bezboleśnie.
Główną zaletą tworzenia aktywnego spisu treści w programie MS Word jest możliwość szybkiego poruszania się po tekście, bez konieczności podróżowania po całym dokumencie w poszukiwaniu interesującego nas rozdziału czy podrozdziału.
Dobrze, jeżeli uwzględnimy potrzebę stworzenia interaktywnego spisu treści już przed pisaniem tekstu, jednak możemy bez problemu wykonać go nawet w ostatnim etapie pisania dokumentu.
Oznaczenie stylem nagłówków
Do stworzenia spisu treści niezbędne jest korzystanie ze „Stylów” dokumentu. Najłatwiej wykonuje się go za pomocą takich stylów jak „Nagłówek 1” (który może być tytułem rozdziałów), i „Nagłówek 2” (jako tytuł podrozdziału).
Każdy nasz rozdział musi zostać zaznaczony takim samym Stylem Nagłówka, wybranym z listwy Stylu.
Aby tego dokonać musimy zaznaczyć kursorem każdy rozdział / i kliknąć odpowiedni styl (jak tworzyć unikalne style dowiecie się z naszego bloga już niebawem).
Gdy wszystkie style zostaną już zaznaczone stworzenie spisu treści jest już bardzo łatwe.
Tworzenie spisu treści przy użyciu stylów nagłówków
1. Klikamy w miejscu, w którym chcemy wstawić spis treści (np. w przypadku prac naukowych na drugiej stronie dokumentu).
2. Na karcie Odwołania pierwszą pozycją z lewej strony jest Spis treści. Klikamy przycisk Spis treści, a następnie wybieramy odpowiedni styl spisu treści.
3. Zdarza się, że wbudowane style spisu treści nie spełniają naszych oczekiwań. Istnieje wtedy konieczność dostosowania stylu do naszych potrzeb. W takim przypadku należy zaznaczyć opcję „Niestandardowy spis treści” znajdujący się w dolnej części okna, które nam się pokazało po kliknięciu na „Spis treści”.
Okno, które nam się wyświetliło umożliwia wprowadzenie specyficznych ustawień, takich jak:
• określenie, czy w spisie ma wyświetlać się numer strony;
• określenie, po której stronie spisu treści mają wyświetlać się numery stron;
• jakie znaki powinny być wiodące w naszej tabulacji, czyli które będą oddzielać nazwę nagłówka od numeru strony (najczęściej wybierane są kropki, jednak możemy zdecydować się np. na prostą linię)
• w przypadku dokumentu elektronicznego, warto zaznaczyć opcję „Użyj hiperłącza zamiast numerów stron”. Opcja ta jest szczególnie przydatna w wypadku dokumentów elektronicznych, gdyż umożliwia swobodne przechodzenie ze spisu treści do interesujących nas rozdziałów, czy podrozdziałów. Warto pamiętać, że prace naukowe takie jak np. praca magisterska również często muszą być zamieszczane w wirtualnych bazach danych uczelni, dlatego warto zadbać o to, żeby spis pracy umieszczonej w Internecie miał spis treści połączony hiperłączami z tekstem.
4. Po wybraniu odpowiednich opcji zatwierdzamy swój wybór za pomocą przycisku OK i widzimy nasz spis. Jeżeli w trakcie pisania pracy chcemy wprowadzić zmiany do spisu treści wystarczy kliknąć przycisk „Aktualizuj spis”.
Decydujemy się następnie na jedną z 2 opcji – możemy zaktualizować, wtedy cały spis treści lub jedynie numery stron. Aktualizacji możemy dokonać w każdym momencie edycji dokumentu, tak aby nasz spis treści idealnie spełniał nasze oczekiwania.
Możesz być również zainteresowany:
Szkolenie Word - Automatyczny spis treści? Nic prostszego! by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Word zaawansowany - tworzenie obszernych dokumentów - szkolenie z certyfikatem
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
Skróty klawiszowe w MS Word

Zainteresować Cię może również:
Regresja w Excelu
