GWARANTOWANE TERMINY
Jesteś tutaj: strona głównastrefa wiedzyUnikatowa numeracja
MENU

Unikatowa numeracja


Kategoria: Analiza danych, Kurs Excel, Samouczek Excel
7Feb

W tej części dowiemy się, w jaki sposób stworzyć numeracje dla unikatowego produktu. Dla  każdego z nich za pomocą numeracji musimy przypisać odpowiedni numer porządkowy. W  przypadku powtórzenia się produktu na liście numeracja ma zadziałać tak, aby  automatycznie dodać kod adekwatny do produktu, który już znajduje się na liście bez tworzenia nowego numeru.

Podane poniżej rozwiązanie zadziała bez względu na to czy wpisane w wiersze elementy będą posortowane alfabetycznie, czy tez nie. Posłuży nam do tego polecenie, którego działanie zobrazujemy pokazując poszczególne etapy.

Funkcja UNIKATOWE

Pierwsza funkcja, jaka będzie nam potrzebna to =UNIKATOWE(), prosta opcja dostępna wyłącznie w nowych wersjach pakietów Microsoft Excel. Dzięki niej wyciągniemy po jednej reprezentatywnej frazie z danego zakresu danych. Dla przykładu, jeżeli w kolumnie z  produktami słowo akumulator pojawia się wielokrotnie funkcja =UNIKATOWE() wyodrębni je jeden raz do osobnej tablicy, lub zachowa wynik w pamięci wirtualnej. Takie działanie zostanie zastosowane do wszystkich produktów występujących na liście.

Funkcja PODAJ.DANE

Drugim krokiem będzie wykorzystanie funkcji =PODAJ.DANE(), poprzez którą zostaną przypisane odpowiednie numery dla określonego słowa z kategorii PRODUKTY.

Poniżej prawidłowo zapisana formuła – zwróćmy uwagę na $ - czyli blokadę zakresu!

Prawidłowo zapisaną formułę należy przeciągnąć do końca tabeli. W rezultacie zyskujemy  indywidualnie ponumerowane produkty z uwzględnieniem wartości unikatowych.

 

Zapraszamy na kursy Cognity z programu MS Excel:

Wybrani Klienci:

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz tutaj
Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie wyświetlała się ponownie
Cognity.pl