Adresowanie komórek w Excelu
Kategoria: Kurs Excel, Samouczek Excel , Analiza danych

Każda komórka posiada swój unikalny adres w arkuszu. Adres ten jest nam niezbędny, gdy pracując w arkuszu kalkulacyjnym chcemy się odwołać do danej komórki. Zapraszamy do zapoznania się z trzema sposobami adresowania komórek w Excelu.
Adresowanie względne
Adresowanie względne - jest to po prostu adres w postaci np. A1, S11, U8. Sposób ten wykorzystuje relatywne położenie komórek względem siebie, przez co komórki „wędrują” za formułą. Sposób wykorzystania przedstawia obrazek:
Jak widać, adresy komórek zmieniają się względem numeru wiersza.
Jesteś zainteresowany tematem Adresowania komórek w Excelu?
Zapraszamy na szkolenie Excel Zaawansowany w Twoim mieście!<Szczegóły> |
Adresowanie bezwzględne
Adresowanie bezwzględne jest to adresowanie, które nakazuje bezwzględne odwoływanie się do adresowanej komórki. Wykorzystuje znak dolara, np. $B$2, $G$7.
Na przedstawionym przykładzie widać zablokowaną komórkę A1. Dzięki temu wartości z kolumny B mogły być po kolei przemnożone. Wyszły nam w ten sposób wielokrotności 5.
Symbol $ można dodać klikając bezpośrednio z klawiatury lub używając klawisza funkcyjnego F4, który „zamrozi” komórkę.
Adresowanie mieszane
Adresowanie mieszane jest używane do zablokowania kolumny lub wiersza danej komórki.
Wróćmy do tabliczki mnożenia. Dzięki adresowaniu mieszanemu możemy zrobić ją w pełnej okazałości. B$1 oznacza zamrożenie wiersza, a $A2 zamrożenie kolumny. Teraz wystarczy poprzeciągać na odpowiednie strony. I tabliczka z wykorzystaniem adresowania mieszanego gotowa.
Adresowanie komórek w Excelu by Cognity is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe License.
Cognity zaprasza Cię na praktyczne kursy i szkolenia:
Kurs Excel Zaawansowany
Więcej informacji znajdziesz w artykułach:
10 trików w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Zainteresować Cię może również:
Ochrona danych wrażliwych
