Kwadrant przepływu pieniędzy
Śmiało można założyć, że każdy, kto choć na chwilę zagłębił się w temat rozwoju osobistego zna postać Roberta Kiyosaki. Stworzył on teorię czterech typów osobowości uczestników rynku pracy.
Robert Kiyosaki urodził się na Hawajach w 1947 roku i choć startował od zera, został multimilionerem. Po stosunkowo krótkiej, ale efektywniej karierze w służbach marines, a potem sprzedaży przeszedł na wcześniejszą emeryturę i poświęcił się wykładaniu swoich teorii prawdziwego bogactwa; często współpracuje ze swym przyjacielem, Donaldem Trumpem.
W artykule przedstawiamy idee zawarte w książce Kwadrant przepływu pieniędzy (Cashflow Quadrant).
Wg Kiyosakiego uczestników rynku pracy można podzielić na cztery grupy:
- Pracownicy
- Samozatrudnieni w małych przedsiębiorstwach
- Biznesmeni
- Inwestorzy
Przyjrzyjmy się, kim są osobowości tworzące poszczególne grupy. Jaki jest ich sposób myślenia? Jakie emocje są podstawą ich działania?
To właśnie na mentalności pracowników, a nie na podziale według stanowiska opiera się kwadrant. Możesz na przykład wciąż pracować na etacie, ale już rozwijać w sobie myślenie inwestora. Z tym wstępem, możemy zaczynać.
Kim są Pracownicy
To osoby, które trzymają się kurczowo pracy, której bardzo często nie znoszą, z której mogą zostać zwolnieni i która wsadza pieniążek za pieniążkiem do kieszeni… kogoś obcego. Dlaczego? Dlatego, że osoby, które myślą jak pracownicy jako najwyższą wartość uznają stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia. Nie ryzykują, a podstawową emocją, która ich napędza jest strach.
Kim są Samozatrudnieni
Mali przedsiębiorcy, Zosie Samosie. Mają odwagę wziąć los w swoje ręce i przejawiają ducha przedsiębiorczości, ale… no właśnie, ale wartością, która wkradła się w ich sposób myślenia jest brak zaufania. Ich dewizą jest: "Jeśli coś ma być zrobione dobrze, zrób to sam". Na pierwszy rzut oka ten tekst wygląda świetnie, ale zamykając się na innych ludzi, zamykają się również perspektywy ich pomysłów.
Kim są Biznesmani
To przedsiębiorcy dużego formatu. Co ich wyróżnia? Czy są lepsi, mądrzejsi albo w innym stopniu przerastają średnią społeczeństwa? Nie, zupełnie nie. Potrafią natomiast otaczać się ludźmi mądrzejszymi od siebie. Tworzą całe systemy współpracy między ludźmi, którzy mają talent, wizję i umiejętności. Biznesman potrafi także być cierpliwy i przebrnąć przez sto ofert nim kupi jedną, idealną.
Kim są Inwestorzy
Inwestorzy albo inaczej mówiąc rentierzy, nie muszą pracować. To pieniądze pracują na nich. Priorytetem dla inwestora jest zwrot na aktywach i dywersyfikacja portfela. A mówiąc po ludzku inwestor chce posiadać rzeczy, które wkładają pieniądze do jego kieszeni, a nie je pochłaniają. Dywersyfikacja natomiast, to przeciwieństwo wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka. To ona zapewnia inwestorowi spokój ducha, bo niezależnie od koniunktury, zawsze wygrywa. I dlatego jego emocją jest brak emocji.
Kiedy już znamy graczy kwadratu przepływu pieniądza, musimy się zastanowić co mogą zrobić zwykli ludzie, by polepszyć swoją sytuację finansową? Muszą stać się Inwestorami. Ale jak to zrobić?
Odpowiedzią jest zmiana sposobu myślenia. Kwestią kluczową jest nauczyć się dyscypliny finansowej i gromadzenia pieniędzy, zamiast ich wydawania.
Więc już dzisiaj, zamiast wybrać się na kolację do restauracji posłuchaj wykładów Roberta Kiyosaki na YouTube i stań się rozsądnym, bogatszym a przede wszystkim wolnym finansowo człowiekiem.
autor: MUS